Jakie prawa ma ochroniarz dyskoteki? Bezpieczeństwo należy do jednych z najważniejszych filarów zachowania zdrowia psychicznego człowieka. Stałe poczucie zagrożenia to niezwykle niebezpieczne zjawisko, które nie powinno mieć miejsca w żadnej sytuacji. Niestety często dochodzi do eskalacji przemocy ze strony różnych podmiotów. Odbywa się to we wszystkich miejscach świata, chociaż skala oraz same powody mogą być zróżnicowane. Nie zmienia to faktu, że od niepamiętnych czasów stosuje się różne formy zapobiegania takim zjawiskom.

Firmy ochroniarskie cieszą się dużą popularnością, a sytuacji, gdy warto korzystać z tego rodzaju usług, jest bardzo wiele. Ochrona imprez masowych to podstawa, ponieważ pozwala na zabezpieczenie ogromnej rzeszy osób. Odmiennym stanowiskiem, a nadal niezwykle istotną branżą, jest zapewnienie bezpieczeństwa konkretnym osobom. Odrębną dziedzinę stanowi ochrona mienia. Przykładowo ochrona eventu może (i powinna) być realizowana przez zabezpieczenie zarówno ludzi, jak i dóbr materialnych. Zastanówmy się nad ważnym elementem pracy ochroniarza, czyli jego prawach. Ponadto zrobimy to w kontekście dyskotek.

Ochrona dyskotek

Dyskoteki są miejscami, które są narażone na występowanie wielu zagrożeń. Odbywa się to choćby poprzez dużą ilość spożywanego alkoholu czy imprezową atmosferę, w której zdarzają się jednostki, które chcą udowodnić swoją pozycję. Skutki oczywiście mogą mieć różną skalę. Niektóre dyskoteki znane są z częstej eskalacji przemocy. Oprócz tego ochroniarz musi uniemożliwiać nielegalne wejścia czy wypraszać osoby, które zachowują się agresywnie w stosunku do innych. W takiej sytuacji ważne jest znanie swoich praw. Wydaje się, że w niektórych przypadkach uzasadnione wydaje się wykorzystanie siły. Czy jednak może to zostać zrealizowane w ramach pracy ochroniarza dyskoteki?

Czy ochroniarz dyskoteki może użyć siły fizycznej?

Trudno odpowiedzieć na to pytanie, nie znając kontekstu. Oczywiście wykorzystanie siły przez ochroniarza, gdy nie jest to uzasadnione, jest patologiczne i nie może mieścić się w obrębie prawa. Co jednak jeśli zachodzi potrzeba na użycie siły? W takiej sytuacji możliwe jest skorzystanie z takiej broni przez ochroniarza. Pracownicy agencji ochrony osób i mienia muszą działać skutecznie, a czasem nie ma innego rozwiązania niż wykorzystanie siły. Nie odnosi się to jednak to nadmiernego bicia osoby, która zachowuje się agresywne, ale o zapewnienie bezpieczeństwa sobie oraz innym przy jednoczesnym zachowaniu praw. Najczęściej skutecznym i dopuszczalnym rozwiązaniem jest obezwładnienie napastnika. Obrona własna może być stosowna do formy agresji. Tutaj przechodzimy do ważnego aspektu prawa.

Wykorzystanie środka odpowiedniego do poziomu niebezpieczeństwa

Agencja ochrony osób i mienia zatrudnia osoby, które muszą być gotowe na to, że w pewnym momencie dojdzie do potrzeby wykorzystania siły. Jest to niezbędne zajęcie, bez którego trudno wyobrazić sobie wiele rodzajów imprez. Pamiętajmy jednak o potrzebie dostarczenia środka ochrony, który będzie adekwatny do poziomu agresji. Oznacza to, że jeśli ktoś zaatakuje ochroniarza pięściami, to ten może się bronić również przy zastosowaniu tej formy. Nie wolno nadużywać obrony, również obrony własnej. Konieczne jest więc zrozumienie danej sytuacji i dopasowanie właściwych środków ochrony.

Czy ochroniarz dyskoteki może wykorzystywać broń palną?

Jakie prawa ma ochroniarz dyskoteki?Ochrona osobista VIP to nieco inne zagadnienie niż zabezpieczanie dyskotek. Sama forma determinuje z kolei okoliczności. Raczej trudno wyobrazić sobie powszechne wykorzystanie broni przez ochroniarzy, których zadaniem jest zabezpieczeniem terenu dyskoteki. Przede wszystkim należy pamiętać, że wykorzystanie broni palnej wymaga posiadania odpowiednich uprawnień. Nadal jednak jest to forma, która stosunkowo rzadko może zostać wykorzystana. Pamiętajmy o wcześniej wspomnianej adekwatności dostosowania środków ochrony. Tym samym rzadko w przypadku dyskotek mogłoby dojść do takiej potrzeby. Zdarzają się jednak sytuacje ekstremalne, które dotyczą bezpośredniego zagrożenia życia uczestników, którzy przebywają na terenie dyskoteki. W niektórych przypadkach istnieje uzasadnienie wykorzystania broni, ale w praktyce w Polsce bywa to problematyczne.

Pozostałe metody dozwolone w pracy ochroniarza dyskoteki

agencja-ochrony-warszawaOczywiście pomiędzy wykorzystaniem siły a użyciem broni palnej występuje cała gama rozwiązań pośrednich. Co więcej, należą one do prawa ochroniarza. Do tej kategorii z pewnością należy zaliczyć gaz łzawiący, który może pomóc w obezwładnieniu napastnika, a jednocześnie nie spowoduje stałej szkody. Do obezwładnienia świetnie nadają się kajdanki, które również legalnie mogą zostać wykorzystane. Paralizator skutecznie może wyeliminować problem agresywnego uczestnika dyskoteki. W niektórych przypadkach istnieje dopuszczenie do wykorzystania specjalnie przeszkolonych psów. Nie jest to jednak rozwiązanie powszechnie stosowane w praktyce. Oprócz tego pamiętajmy, że jeśli ochroniarz jest zawodowym bokserem, nadużycie przez niego pięści może być sądzone, jak wykorzystanie broni. Oprócz tego różnorodne sytuacje mogą być różnie interpretowane w sądzie. Z tego powodu zadaniem ochroniarza jest wyeliminowanie problemu i najlepiej przy wykorzystaniu najsłabszych możliwych (a jednocześnie skutecznych w danym przypadku) środków.