Jakie powinno być biuro rachunkowe? Wiele osób zastanawia się nad tym, czy warto prowadzić swoje biuro rachunkowe. Tymczasem okazuje się, że może to być całkiem dochodowy interes. Zapotrzebowanie na usługi księgowe jest bowiem bardzo duże. Trzeba jednak pamiętać, o tym, że doradztwo księgowe musi być prowadzone w fachowy i profesjonalny sposób. Zanim założymy więc własne biuro rachunkowe, należy dowiedzieć się, jak to zrobić i czym się ono zajmuje. Jeśli dowiemy się, jakie powinno być biuro rachunkowe, łatwiej będzie nam otworzyć dochodowy interes.

Jakie jest dobre biuro rachunkowe?

Ciężko jednoznaczne udzielić odpowiedzi na pytanie o to, jakie jest dobre biuro rachunkowe. Na pewno jednak musi ono działać zgodnie z zasadami prawa. Konieczne jest więc posiadanie przez biuro Licencji Ministerstwa Finansów. Bez tego istotnego dokumentu niemożliwe będzie niestety prowadzenie legalnego interesu. Uzyskanie tego certyfikatu nie jest jednak łatwe. Konieczne jest odbycie stażu oraz rzecz jasna zdanie egzaminu. W przeciwnym bowiem razie nie otrzymamy Licencji Ministerstwa Finansów. Bardzo ważne jest także to, aby biuro rachunkowe posiadało ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej.

Zapewniane klientom usług takich jak pełna księgowość nie jest bowiem łatwe. Czasami może więc dojść do błędów, które mogą być dość poważne w skutkach. Wówczas możemy liczyć na to, że ubezpieczyciel poniesie ewentualne koszty za nas. Doskonale byłoby również, aby biuro rachunkowe posiadało odpowiednią siedzibę. Najlepiej, aby znajdowała się ona w takim miejscu, do którego klienci łatwo mogą dotrzeć. W dobrym biurze rachunkowym panuje porządek, który pozwala bez trudu odnajdywać wszelkie dokumenty. Niezmiernie istotne jest także to, aby zatrudniać jedynie wykwalifikowanych specjalistów.

Księgowość musi być prowadzona w sposób zgodny z aktualną wiedzą o finansach i przepisami prawnymi. Należy więc zdecydować się na wykwalifikowanych oraz doświadczonych księgowych. W wielu przypadkach wskazane może być również zatrudnienie sekretarki, która zadba o umawianie klientów, a także o przyjmowanie i wysyłanie korespondencji. Rozmowy kwalifikacyjne warto zawsze przeprowadzać w staranny sposób, który pozwoli na sprawdzenie kompetencji potencjalnych pracowników.

Jakie usługi powinno świadczyć biuro rachunkowe?

Jakie powinno być biuro rachunkowe?
Jakie powinno być biuro rachunkowe?

Doradcy podatkowi zatrudnieni w biurze rachunkowym powinni świadczyć wszechstronne usługi. Im szerszy zakres usług oferowanych przez firmy księgowe, tym większe prawdopodobieństwo znalezienia klientów. Najważniejsze dla każdego biura jest zaś to, aby klienci wracali. Dobrze byłoby więc zdawać sobie sprawę z tego, jakiego rodzaju usługi powinno oferować biuro rachunkowe. Biuro oferuje więc możliwość prowadzenia ksiąg rachunkowych, a także ksiąg przychodów oraz rozchodów.

Do ich prowadzenia zobligowana jest każda firma. Prowadzenie ewidencji VAT, a także PIT oraz CIT to także przykłady usług, które powinny być oferowane przez biuro rachunkowe. Nie sposób zaprzeczyć także temu, iż biura rachunkowe powinny także prowadzić ewidencję przychodów. Pełna księgowość oferowana przez biura rachunkowe cieszy się naprawdę dużym zainteresowaniem. Bez względu na to, jakiego rodzaju działalność prowadzimy, musimy dbać o rozliczanie się z urzędem skarbowym. Większość przedsiębiorców nie dałaby sobie rady bez biura rachunkowego. Trzeba jednak zaznaczyć, że biura rachunkowe pomagają także osobom fizycznym.

Jak pozyskać klientów?

Jeżeli decydujemy się na prowadzenie biura rachunkowego, musimy wiedzieć, jak pozyskać klientów. Jest to najważniejsze, jeżeli chcemy, aby interes był opłacalny. Warto byłoby więc w odpowiedni sposób zareklamować usługi biura księgowego. Bardzo istotne jest to, aby wykorzystać różne drogi promocji. Na pewno wskazana będzie reklama za pośrednictwem portali społecznościowych. Należy także skorzystać z tradycyjnych form reklamy.

Doskonale sprawdzi się rozdawanie ulotek, a także plakaty. Bardzo istotne jest także to, aby zawsze wyczerpująco odpowiadać na pytania potencjalnych klientów. Warto tłumaczyć, czym dokładnie zajmuje się biuro, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień. Wskazana jest rzecz jasna także uprzejmość oraz kultura osobista. Należy więc zatrudniać pracowników, którzy mają dobre podejście do klientów. Bardzo ważne jest także i to, aby prowadzić swoją własną stronę internetową. Strona internetowa biura rachunkowego powinna być przejrzysta i czytelna. Jej przygotowanie warto zlecić profesjonalnemu informatykowi i grafikowi.

Nie należy zapominać także o tym, jak ważne jest aktualizowanie informacji zawartych na stronie. Niestety, jeżeli na stronie internetowej będą się znajdować nieaktualne dane, może to wywrzeć złe wrażenie na potencjalnych klientach. Należy także troszczyć się o to, aby biuro rachunkowe było czynne w odpowiednich godzinach. Najlepiej prowadzić działalność od rana do godzin popołudniowych. Oczywiście spotkania najlepiej byłoby umawiać na określoną godzinę. Wówczas każdy klient zostanie potraktowany bez pośpiechu i z należytą starannością. Warto także prosić klientów o polecanie biura, jeżeli będą zadowoleni z naszych usług.