Jeśli konstrukcja dachu zostanie zamontowana przez doświadczonego specjalistę, warto powierzyć mu zakup drewna. Będzie mógł poprawnie ocenić jakość materiału i pomóc w jego pozyskaniu. Jeśli trzeba samodzielnie kupić drewno, trzeba wiedzieć, jak wybrać właściwe. Drewno jest jednym z najdroższych materiałów w wycenie budowlanej. Oznacza to, że błędy w jego zakupie również będą kosztowne. Znajomość kilku prostych zasad pomoże uniknąć wielu nieporozumień.

Jakie powinno być drewno na dach?

  • Gatunki drewna. Na wiązary dachowe drewniane najczęściej stosuje się drewno iglaste: sosna, modrzew, świerk. Drewno to ma dużą wytrzymałość, jest jednocześnie miękkie i łatwe w obróbce, posiada stosunkowo niewielką ilość sęków.
  • Ocena. Drewno iglaste dzieli się na kilka klas, o czym decyduje obecność takich defektów jak sęki, pęknięcia, plamy, zgnilizna, sinizna. Drewno nie powinno mieć zbyt wielu wad, gdyż zmniejszają one jego wytrzymałość. Niektóre elementy wiązarów kratowych powinny być wykonane są z drewna I gatunku takie jak np.: słupki krokwi, inne elementy nieprzenoszące dużych obciążeń z drewna II lub III gatunku.
  • Drewno klejone warstwowo. Czasami zamiast litego drewna stosuje się drewno klejone warstwowo i czterostronnie strugane. Ma dużą wytrzymałość, nie odkształca się. Elementy z takiego drewna III gatunku mają taką samą wytrzymałość jak drewno lite I gatunku.

Drewno klejone warstwowo stosuje się do budowy domów szkieletowych i domów z pręta, a także w przypadkach, gdy konstrukcja dachu w postaci wiązarów drewnianych musi mieć zwiększoną odporność na obciążenia i odkształcenia. Albo, gdy potrzebne są długie, ale mocne elementy na całej długości, co jest niemożliwe przy użyciu litego drewna.

Drewno użyte do konstrukcji dachu musi mieć odpowiednią wilgotność

  • Nie więcej, niż 15% – jeżeli elementy są osłonięte (wiązary dachowe na zewnątrz są zwykle przykryte pokryciem dachowym, a od wewnątrz są osłonięte płytami gipsowo-kartonowymi).
  • Nie więcej, niż 20% – jeśli elementy znajdują się na zewnątrz (zadaszenia nad balkonem lub tarasem).
  • Wytrzymałość drewna o wilgotności powyżej 30% jest około półtora razu niższa od wytrzymałości drewna suszonego do wilgotności 15-20%.

Drewno na wiązary drewniane może zostać poddane naturalnemu procesowi suszenia. Aby uzyskać odpowiednią wilgotność, należy je leżakować przez rok w chłodnym, suchym miejscu, np. pod baldachimem. Ale ta metoda zajmuje dużo czasu. Dlatego coraz częściej stosuje się metodę wymuszonego suszenia drewna w specjalnych zamkniętych komorach w wysokiej temperaturze. W tym przypadku wiązary dachowe drewniane będą wykonane z iglastego drewna sterylizowanego, giną w nim larwy owadów, zarodniki pleśni i grzybów. Cena wiązarów dachowych jest uzależniona do powierzchni dachu i tak na przykład dach: 200 m2 to około 10 000 złotych.

Impregnacja drewna na krokwie dachowe

Drewno, które ma być użyte do budowy wiązarów kratowych musi być zaimpregnowane. Istnieje możliwość zamówienia drewna impregnowanego w próżni (najpopularniejsza metoda) lub przez krótkotrwałe zanurzenie w wannie. Można również samodzielnie przeprowadzić ten proces, nakładając kompozycję pędzlem, sprayem lub zanurzając elementy na wiązary drewniane w pojemniku z impregnatem. Sposób i rodzaj impregnacji oraz rodzaj impregnatu należy wskazać w dokumentacji projektowej domu. Kupując drewno już impregnowane należy uzyskać od sprzedawcy dokument potwierdzający sposób impregnacji oraz nazwę produktu. Ważne! Drewno strugane z czterech stron jest bardziej odporne na ogień niż drewno surowe (płomień ślizga się po gładkiej powierzchni, nie spalając jej). Insektom trudniej jest również przeniknąć przez gładką powierzchnię.

Przygotowanie drewna na kratownice

Można zakupić drewno na wiązary dachowe wstępnie przygotowane, przycięte na wymiar. Na budowie cieśla tylko łączy elementy, co w efekcie skraca czas pracy i zmniejsza się ilość odpadów. Aby jednak zamówić już przycięte drewno, trzeba mieć specyfikację z dokładnymi wymiarami i ilością wszystkich elementów potrzebnych do budowy dachu. Zakup materiału na wiązary dachowe drewniane to bardzo ważny krok. Nawet, jeśli konstrukcja zostanie przycięta i zamontowana bezpośrednio na placu budowy, użyte drewno musi być wysuszone do pożądanej wilgotności (15-20%), zabezpieczone środkami grzybobójczymi, owadobójczymi, przeciwpożarowymi i innymi. Użycie nieprzetworzonego drewna może prowadzić do nieodwracalnych konsekwencji, aż do zniszczenia konstrukcji dachu.

Transport drewna na krokwie

Drewno na wiązary dachowe najlepiej kupować w zakładzie stolarskim, wyspecjalizowanej firmie lub tartaku znajdującym się w pobliżu placu budowy, ponieważ za transport trzeba dopłacić. Dodatkowo brakujące elementy można później łatwo i szybko dokupić. Koszt dostawy drewna będzie zależał od pojemności pojazdu używanego do transportu. Dlatego warto wcześniej zapytać, jakim samochodem będzie przywożone. Podczas transportu drewno należy chronić przed opadami atmosferycznymi i bezpośrednim działaniem promieni słonecznych. Najlepiej, aby gotowe elementy konstrukcyjne były transportowane w takiej pozycji i kolejności, w jakiej będą montowane.