Niełatwo wybrać idealną suknię ślubną. Przed Panną Młodą stoi wiele dylematów związanych z fasonem, materiałem, ozdobami czy dodatkami. Jednym z ważnych punktów, które pojawiają się na liście jest dobór odpowiedniego kroju dekoltu. Wybór pasującego do naszej sylwetki dekoltu sprawi, że cała stylizacja będzie wyglądać jeszcze lepiej. Na co więc zwrócić uwagę? Jaka jest klasyfikacja dekoltów sukni ślubnych? O co pytać w salonie mody ślubnej?

Wybór odpowiedniego dekoltu, który współgra z kształtem ciała Panny Młodej jest kluczowy, jeśli chcemy podkreślić nasze atuty, a jednocześnie przykryć niedoskonałości. Duży czy mały biust, masywne lub drobne ramiona, krótka lub długa szyja. Wszystkie te elementy, dobrze dobrany dekolt, może zakryć lub wyeksponować, w zależności co chcemy osiągnąć.

  • Suknia ślubna z prostym dekoltem

Prosty dekolt pasuje kobietom drobnym, z proporcjonalnymi ramionami, ale i kobietom noszącym większe rozmiary, które posiadają masywne ramiona. Jest to dekolt bez efektywnego wcięcia, bardziej skromny, dedykowany również dla kobiet o niewielkim biuście.

  • Suknia ślubna z kwadratowym dekoltem

Tego typu dekolt jest dość uniwersalny, pasuje do wielu typów sylwetek, choć nie poleca się go kobietom o masywnych ramionach (może je dodatkowo powiększyć). Szczególnie pasuje do kobiet o dużym biuście, u których zbyt głębokie wcięcie może przypadkowo odsłonić za dużo. Tego typu dekolty często posiadają ozdobne koronkowe wstawki i cienkie ramiączka, co może dodać nieco dziewczęcego uroku stylizacji.

  • Suknie ślubne z dekoltem w kształcie łódki

Dekolt w kształcie łódki jest idealny dla kobiet o niewielkim biuście, smukłej szyi oraz drobnych ramionach. Nie jest za to odpowiedni dla kobiet o krótkiej szyi (szyja wydaje się jeszcze krótsza) oraz dla kobiet o dużym biuście (może sprawić, że klatka piersiowa będzie wyglądać na masywniejszą, a przez to cała postura wyda się większa).

  • Suknia ślubna z dekoltem w kształcie serca

Dekolt w kształcie serca jest odpowiedni dla kobiet o proporcjonalnych wymiarach i średnim rozmiarze biustu. Dla kobiet o dużych biustach ten dekolt może okazać się zbyt wyzywający, a na kobietach o małym biuście może źle leżeć i jeszcze bardziej zmniejszać i spłaszczać biust. Tego typu dekolt często jest ozdobiony bufkami na ramionach lub ramiączka są ozdobione perłami bądź kryształkami.

  • Suknie ślubne z dekoltem hiszpańskim

Tego typu dekolt jest wyjątkowo dekoracyjny i może być połączony zarówno z rękawem krótkim, jak i długim. Krótki rękaw z pewnością będzie dobry dla kobiet o drobnych ramionach, a kobiety o masywnych ramionach mogą skorzystać z wersji z długim, koronkowym rękawem. 

  • Suknia ślubna z zabudowanym dekoltem i stójką

Na tego typu dekolt mogą zwrócić uwagę kobiety o szczupłych ramionach i niewielkim biuście. Zabudowany dekolt bardzo ładnie wyeksponuje ramiona. Jest on również polecany wysokim kobietom o zbyt długiej szyi, które pragną ją nieco skrócić. W takim przypadku dobrym rozwiązaniem jest wybór większej stójki, która może być wysadzana perłami lub kryształkami i pełnić rolę naszyjnika.

  • Suknia ślubna z głębokim dekoltem

Dekolt typu „V” jest niezwykle efektywny, jednak zmniejsza on optycznie biust, więc może nie być odpowiedni dla kobiet o drobnym biuście. Może się za to sprawdzić u kobiet, które mają średni i większy biust. Dedykowany jest głównie kobietom o krótkiej szyi, ponieważ optycznie ją wydłuża oraz kobietom o szerszych ramionach.

  • Suknie ślubne z dekoltem amerykańskim

Dekolt występuje w wersji prostej lub w kształcie serca i jest wiązany bądź zapinany na szyi. Tego typu dekolt ładnie wyszczupla sylwetkę, wysmukla szyję i eksponuje biust. Pasuje większości kobiet i jest jednym z najbardziej uniwersalnych.

  • Suknie ślubne z asymetrycznym dekoltem

Sukienki z asymetrycznym dekoltem są niezwykle dekoracyjne i przyciągają wzrok. Jednak wymagają one nienagannej figury, szczupłych ramion, długiej szyi oraz proporcjonalnego biustu. Są to propozycje raczej dla szczupłych kobiet, choć kobiety noszące większe rozmiary i mające bardzo proporcjonalną budowę ciała, również mogą sobie na nie pozwolić. 

  • Suknie ślubne z efektem illusion na dekolcie i plecach

Typy dekoltów w sukni ślubnejWybór odpowiedniego dekoltu to jedno, ale poza tym warto zwrócić uwagę również na możliwe dodatki i ozdoby. Możemy wybrać każdy rodzaj dekoltu i zestawić go z iluzorycznym efektem koronkowej aplikacji „przyklejonej” na skórze. Niewidoczna warstwa materiału może pokrywać część dekoltu oraz plecy. Na niej znajdzie się wybrana przez nas koronka, czasem wysadzana perłami. Dzięki tego typu ozdobie możemy zrezygnować z biżuterii lub ograniczyć się tylko do kolczyków. Iluzoryczna ozdoba sprawdza się praktycznie przy każdym typie dekoltu. Może się znaleźć na rękawach, plecach, dekolcie lub na dolnej części sukni. Jeśli szukamy czegoś niecodziennego i ciekawego, warto się zainteresować tym trendem.