Głównym zadaniem przy organizacji łóżka dziecięcego jest zapewnienie dziecku komfortu i zdrowego snu. Dlatego do wyboru pościeli należy podchodzić z wielką odpowiedzialnością. Po pierwsze, musi być wysokiej, jakości i spełniać wszystkie wymogi bezpieczeństwa, po drugie mieć odpowiedni rozmiar, a po trzecie, musi się dziecku podobać. Prześcieradło, poszewka na poduszkę i poszwa na kołdrę powinny być dokładnie dopasowane do materaca dziecięcego. Dziś w sklepach można zobaczyć różne kolory pościeli dziecięcej. Dla najmniejszych lepiej wybrać monofoniczne zestawy delikatnych odcieni. Im mniej barwnika zawartego w tkaninie, tym lepiej. Starsze dziecko może wybrać zestaw na podstawie swoich preferencji, na przykład z postaciami swoich ulubionych kreskówek.

Dopasowywanie kolorów pościeli dziecięcej

To kryterium zależy od wieku dziecka, jego preferencji i oczywiście, od projektu pokoju. Nie można zapominać o stanie emocjonalnym dziecka, ponieważ wielu psychologów zauważa, że zależy to bezpośrednio od kolorów otaczających dziecko. Więc jaki kolor wybrać na pościel dla dzieci? Warto preferować spokojne, naturalne kolory. Nie należy wybierać ostrych odcieni, ale wręcz przeciwnie, lepiej jest wybrać sprawdzone klasyki: jasnoniebieski, zielony, jasnozielony, beżowy, brzoskwiniowy, jasnoróżowy itp. Są dyskretne i przyjemne dla oka, ta kolorystyka jest idealna dla dzieci.

Warto rozważyć kilka kolorów bardziej szczegółowo:

 • Niebieskie odcienie są odpowiednie dla aktywnych dzieci. Pomagają się zrelaksować, łagodzą stres emocjonalny, który narasta w ciągu dnia.
 • Pościel w jasno brązowych odcieniach, takich jak beż, czekolada, karmel itp. mogą pomóc poprawić apetyt dziecka.
 • Żółty kolor pobudzi dziecko do ciekawości, rozweseli i poprawi jego nastrój, odcieniami dziecko uspokoi się i szybko dostroi się do odpoczynku.

Należy pamiętać, że wielu ekspertów odradza wybór ciemnych odcieni. Na psychikę dziecka będą działać przygnębiająco. Natomiast, zbyt jasne kolory przyczynią się do nadmiernego pobudzenia psychiki dziecka. Zrównoważona kolorystyka i wyważone rysunki będą najbardziej odpowiednie.

Wykończenie zewnętrzne pościeli dla dzieci

Falbany, koronki, guziki, cyrkonie i wiele innych dodatków jest bardzo urocze i piękne, ale przy takim pięknie trzeba być bardzo ostrożnym. Jeśli chce się kupić pościel dla dziecka z jakimś wystrojem, trzeba sprawdzić, czy elementy są dobrze przymocowane, czy mogą nagle spaść i dostać się do dróg oddechowych dziecka lub w jakikolwiek sposób go zranić. Lepiej jest również unikać kupowania pościeli dla dzieci od 0 do 7 lat z zapięciami w postaci guzików, haftek. Mogą powodować obrażenia w dzieciństwie. Najlepszym rozwiązaniem byłby zamek błyskawiczny. Jaki jest najlepszy materiał na pościel dla dzieci? Warto wybierać naturalne tkaniny takie jak: perkal, satyna, batyst, flanela. Takie materiały mają właściwości hipoalergiczne, umożliwiają przepływ powietrza i pochłaniają wilgoć. Są uniwersalne i mogą być wykorzystywane o każdej porze roku.

Zobacz także:

Prześcieradło dla dziecka powinno być gładkie i elastyczne

Wybierając prześcieradło do łóżeczka dziecięcego, można zauważyć, że obecnie na rynku dostępne są zwykłe produkty i elastyczne modele z gumką. Ale który wybrać? Zwykłe prześcieradło może spaść podczas snu, więc trzeba go często poprawiać. Z tego powodu wymyślono modele z gumką, które bardzo przypominają pokrowiec na materac. Takie prześcieradła są wykonane z miękkich, rozciągających się dzianin, które nie ślizgają się po powierzchni materaca, a jednocześnie są przyjemne dla ciała. Można zapomnieć o zmarszczkach i fałdach na powierzchni łóżeczka, co oznacza, że dziecko otrzyma pełny i zdrowy sen. Wybierając prześcieradło z gumką należy dokładnie zmierzyć długość, szerokość i wysokość materaca.

Rozmiar pościeli dla dziecka

W zależności od kategorii wiekowej dzieci na rynku można nabyć pościel o określonych rozmiarach: zestawy dla noworodków koncentrują się na wielkości łóżeczka – 120 x 60 cm. Gdy dziecko dorasta, zmienia się również rozmiar kompletów pościeli do łóżek – najczęstsze parametry:

 • Poszewka na poduszkę – 50 x 70, 60 x 40
 • Prześcieradło – 120 x 150 150 x 210 180 x 260
 • Poszwa na kołdrę – 115 x 147; 150 x 210 160 x 220.

Ogólne wskazówki dotyczące wyboru pościeli dla dziecka

 • Najlepszym wyborem dla dzieci jest pościel wykonana z satyny lub innej bawełnianej tkaniny.
 • Unikać elementów dekoracyjnych na pościeli dla niemowląt. Dać pierwszeństwo zestawom z bezpiecznym zapięciem.
 • Lepiej jest preferować zestawy z prześcieradłem na gumce. Nie zsuwa się z materaca i nie tworzy fałd.
 • Wybierając kolorystykę pościeli, lepiej jest preferować jasne odcienie: jasnoniebieski, jasnozielony, beżowy itp.
 • W sezonie zimowym preferować pościel z flaneli. A w ciepłym sezonie z satyny, perkalu.

Ponadto tkanina powinna emitować lekki aromat, wszelkie inne zapachy wskazują na produkt niskiej, jakości. Trzeba upewnić się, że nie ma efektu elektrostatycznego. Lepiej jest preferować naturalne tkanki, ponieważ syntetyki mogą powodować reakcję alergiczną u dziecka.