Zwierzęta to nasi przyjaciele. Żyją obok nas, poświęcają się, a przede wszystkim kochają do swoich ostatnich chwil. Należy pamiętać, że ich cierpienie jest tak samo męczące i trudne, jak nasze. Czasami uśpienie ukochanego pupila jest jedyną nadzieją na ulżenie w bólu. Jest to ogromny, ale trudny akt miłości, który pozostawia w naszych sercach pustkę i żal. W tak ciężkim momencie właściciele pragną pożegnać swoich czworonogów z honorem. Doskonałym rozwiązaniem jest skorzystanie z krematorium dla zwierząt

Kiedy zdecydować się na kremowanie pupila?

Gdy w naszym życiu pojawia się zwierzę, pragniemy obdarować je miłością i ciepłem. W zamian dostajemy to samo, dzięki czemu tworzy się ogromna więź. W każdej ciężkiej chwili trwamy przy naszych czworonogach. Jednak zdarza się, że nasze piękne plany zostają pokrzyżowane, gdy pupil zaczyna chorować. Niektóre dolegliwości są niewyleczalne, a stan zwierzęcia stale się pogarsza. Trudno zdecydować o eutanazji, ale to ona bywa jedyną opcją na przerwanie męczenia. Jednak w nas zostaje rozgoryczenie i wyrzuty sumienia. Czujemy się winni, że nie byliśmy w stanie uratować przyjaciela. W takim momencie, jedynym co możemy zrobić dla pupila, jest godne pożegnanie go. To najlepszy moment, żeby zdecydować się na usługi krematorium dla zwierząt. Z zakładu pogrzebowego dla czworonogów korzystają także osoby, których przyjaciele odeszli w sposób naturalny, jednak również pragną w honorowy sposób pożegnać ich. Taka chwila zadumy potrafi być naprawdę oczyszczająca. 

 

Zobacz również:

 

Kremacja indywidualna czy grupowa?

Krematoria oferują dwie opcje- kremacji indywidualnej oraz grupowej. Pierwsza z nich polega na spopieleniu tylko jednego zwierzęcia. Ciało trafia do pieca, który jest bardzo podobny do tego, w których kremuje się ludzi. Różnicę stanowi rozmiar. Proces rozpoczyna się w głównej komorze, gdzie temperatura osiąga nawet 850 stopni Celsjusza. W przypadku zwierząt średniej wielkości proces trwa około dwóch godzin. Następnie prochy zostają zebrane i umieszczone w urnie. Krematoria dla zwierząt nie sprzeciwiają się obecności właścicieli podczas takowego postępowania. Pożegnanie kończy się wręczeniem certyfikatu, na którym znajduje się data spopielenia oraz podpis osoby odpowiedzialnej za cały proces. Druga opcja, czyli kremacja grupowa jest nieco mniej uroczysta, ale zdecydowanie tańsza. Spopieleniu ulega kilka zwierzęcych ciał, przy czym każde jest anonimowe. W tym przypadku większość firm oferuje tylko symboliczną ilość prochów. 

Ostatnie spojrzenie jest najtrudniejsze

W momencie, gdy widzimy przyjaciela ostatni raz, czyli przed zamknięciem drzwi, nasze serce boli najbardziej. Wiemy, że to ostatni raz, kiedy możemy spojrzeć na ukochanego pupila. Dla wielu osób wiąże się to z ogromnymi emocjami. Z tego względu osoby pracujące w krematoriach dla zwierząt mają trudne zadanie, jakim jest wsparcie załamanych właściciele. Często potrzebna jest po prostu cisza i chwila zadumy, jednak należy pamiętać, że każdy z nas jest inny, potrzebuje czego innego. W zwierzęcych zakładach pogrzebowych wykonywane są również pewne zabiegi, mające na celu zredukowanie stresu. Jak wiadomo, ciała trafiają w różnym stanie, dlatego najbardziej wrażliwe osoby mogą zdecydować się na opcję zawinięcia pupila w biały całun, bądź skorzystania z usługi tanatopraksji. Zwierzęta są myte i czesane, żeby właściciel zobaczył swojego czworonoga w stanie, który przypomina sen. Takie opcje są często wybierane, gdy w pożegnaniu uczestniczą dzieci. 

Ile kosztuje godne pożegnanie pupila?

Osoby decydujące się na usługi krematorium dla zwierząt muszą liczyć się z dwoma głównymi wydatkami: kremacją oraz zakupem urny. Jeśli nie mamy sporego budżetu, możemy zdecydować się na spopielenie grupowe bez otrzymania prochów. Jeśli nasz pupil jest niewielki, koszt będzie wynosił ok. 120 zł. Dużo większe sumy dotyczą kremacji indywidualnej. W tym przypadku ceny wahają się od 500 do 1000 zł, w zależności od wagi. Należy również pamiętać o zakupie urny. Obecnie dostępnych jest wiele wzorów oraz kształtów, co wiąże się z  różnorodnością cen. Najtańsze można zakupić już za 30 zł, natomiast urny najwyższych standardów sięgają nawet 500 zł. Ponadto, warto znaleźć firmę, która znajduje się w okolicy naszego miejsca zamieszkania, gdyż wtedy za odbiór ciała nie ponosimy kosztów. Jeśli nasz pupil służył w policji lub innych służbach porządku publicznego, możemy liczyć na zniżki. Natomiast właściciele psów przewodników nie ponoszą kosztów kremacji. 

Pożegnalne pamiątki po pupilu 

Duża część krematoriów dla zwierząt posiada w swojej ofercie pamiątki, w których możemy zachować namiastkę spopielonego ciała naszego pupila. Do wyboru jest biżuteria, jak i kryształy pamięci. Takowe przedmioty dają nam możliwość na pozostawienie przy sobie cząstki ukochanego przyjaciela. Wywarzane są naszyjniki, w których przy pomocy żywicy epoksydowej, zalewana jest sierść zwierzęcego przyjaciela. W jednym z krematoriów w Polsce istnieje również możliwość zakupienia wisiorka z zatopionym DNA. Przeszkodą w zakupie może być jego cena, która sięga 1200 zł. Jednak dla wielu miłość do czworonoga jest bezcenna i żadne pieniądze nie grają roli. Dzięki pamiątkowym przedmiotom część naszych przyjaciół pozostaje z nami na zawsze.