Obecnie coraz częściej poszukuje się alternatywnych rozwiązań dla budowy nieruchomości z cegieł. Inwestorzy chętnie podejmują temat domów szkieletowych lub z bali. Wszystko ze względu na to, że cena realizacji podobnych projektów jest niekiedy kilkukrotnie niższa od kosztów, które należałoby ponieść, budując w oparciu o metody tradycyjne. Co więcej, domy szkieletowe powstają niezwykle szybko i charakteryzują się świetnymi parametrami użytkowymi. Wyróżnia je także doskonała izolacyjność cieplna, dobre wygłuszenie oraz wysoki poziom wytrzymałości i odporności na działanie czynników zewnętrznych. Konstrukcja tego typu jest mniej trwała od cegieł, ale z powodzeniem może przetrwać pół wieku bez konieczności przeprowadzania prac remontowych. Po upływie takiego czasu warto skupić się na poprawie poszczególnych elementów budynku. Inwestorzy są usatysfakcjonowani tym, jakie korzyści wynikają z budowy domu szkieletowego. 

Projekt budynku i jego ułożenie na działce budowlanej

Jednym z najważniejszych etapów opisywanego przedsięwzięcia, jest odpowiednie zaprojektowanie domu. Ważne jest, aby dopracować wszystkie szczegóły tak, aby efekt budowy w pełni pokrywał się z indywidualnymi potrzebami i oczekiwaniami przyszłych mieszkańców. Inną, niezwykle istotną kwestią, jest położenie budynku na działce, ponieważ ma ono istotne znaczenie prawne. Chodzi o umożliwienie wyznaczenia położenia osi konstrukcyjnych względem siebie samych oraz określenie odległości i kątów pomiędzy nimi. Zazwyczaj jest to najtrudniejszy moment budowy domu szkieletowego. Najczęściej są one wznoszone przy użyciu gotowych prefabrykatów, co dodatkowo komplikuje całą sprawę. 

Całość procesu wygląda w następujący sposób:

  • usunięcie zewnętrznej warstwy gleby na placu budowy;
  • wykonanie prac pomiarowych przez geodetę;
  • wyznaczenie osi domu przez specjalistę. 

Kolejnym etapem, który może przysporzyć licznych trudności, jest zbiór wszystkich działań składających się na poprowadzenie wszelkich instalacji w budynku. Tutaj znowu nieunikniony jest udział specjalisty. Spoczywa na nim odpowiedzialność wyznaczenia punktów, gdzie części instalacji będą wychodzić spod podłogi. Jest to ważne w przypadku każdego systemu, jednak najbardziej newralgiczna okazuje się w tym zakresie instalacja wodno-kanalizacyjna. Wszystko ze względu na fakt, że po zalaniu posadzki, nawet minimalne przesunięcia miejsc wychodzenia rur, mogą okazać się niezwykle problematyczne. Takie pozornie mało ważne defekty mogą np. skutecznie uniemożliwić montaż ścian. Domy szkieletowe to bardzo korzystne rozwiązanie, jednak każdy inwestor powinien mieć świadomość tego, że podstawą tego przedsięwzięcia jest dokładne trzymanie się projektu. 

Zobacz również:

 

Prefabrykaty i proces ich składania

Po precyzyjnym wykonaniu projektu, ustaleniu osi konstrukcyjnych budynku i dołożeniu starań do perfekcyjnie wykonanych instalacji, przychodzi czas na nieco bardziej przyjemny etap budowy. Chodzi o złożenie domu z zakupionych wcześniej prefabrykatów. Proces ten przypomina nieco budowanie domu z klocków, wymaga on jednak dużej wiedzy i doświadczenia od wykonawców. Nie ma tutaj miejsca na popełnianie błędów. Należy wiedzieć, że każdy element składający się na budowę domu szkieletowego, został wyprodukowany z wielką dokładnością. W projektach tego typu praktycznie nie istnieją żadne niedociągnięcia. Konstrukcje bywają idealnym odzwierciedleniem założeń projektu. Ciekawym może wydać się fakt, że w chwili obecnej nie istnieje technologia, która umożliwiłaby uzyskanie podobnego efektu w przypadku budynków ceglanych. Choć ostatecznie mur jest oczywiście trwalszym rozwiązaniem, to pod względem konstrukcyjnym nie może równać się domom szkieletowym.  Podejmując się inwestycji tego typu, najlepiej jest skorzystać z porad doświadczonego specjalisty. Takie osoby są w stanie podsunąć rozwiązania, które zaprocentują w przyszłości pełną satysfakcją klienta. 

Wszystko, co należy wiedzieć przed rozpoczęciem budowy domu szkieletowego

Należy wiedzieć, że domy szkieletowe składają się przede wszystkim z prefabrykatów. Ostateczny efekt jest ściśle uzależniony od ich jakości oraz od tego, jak bardzo precyzyjnie zostanie wykonany projekt budynku. Pamiętajmy, że bardzo istotne jest skupienie się na całości prac poprzedzających montaż gotowych elementów. Ogromną rolę odgrywa tutaj również kwestia związana z posadowieniem budynku, czyli jego fundamentami. 

Realizacja projektu tego typu nie należy do najprostszych, ale jest w stanie dać wielką satysfakcję inwestorom. Co więcej, ta technika budowlana daje ogromną swobodę w zakresie samego projektu. Architekci są w stanie spełnić dzięki temu oczekiwania nawet najbardziej wymagających klientów. Każdego roku wzrasta liczba chętnych na budowę domu szkieletowego. Budowane są zarówno tradycyjne domy ze spadzistym dachem, jak i nieco bardziej nowoczesne nieruchomości. Warto dobrze poznać ten temat, zanim zostanie podjęta ostateczna decyzja o rozpoczęciu prac budowlanych. Dzięki temu można wyeliminować ewentualne niemiłe niespodzianki, które dość często lubią zaskakiwać w trakcie prac budowlanych.