Dobrze zaplanowane wczasy pozwalają na odpoczynek i regeneracje. Jednak na drodze do idealnych wakacji stoi jeden z kluczowych wyborów, którego musimy dokonać, mianowicie, czy wybrać biuro podróży czy może podróżować na własną rękę. Obie opcje mają swoje wady i zalety. Warto je poznać i dokonać właściwego dla siebie wyboru.

Gdzie pojechać na wczasy?

Wczasy - wyjazd
Sardynia 2019 https://wakacjenasardynii.pl/oferty-2019

W przypadku podróży na własną rękę możemy spokojnie założyć, że każdy zakątek globu, ma możliwość stać się naszym celem. Wystarczy spojrzeć na relacje na stronach internetowych samodzielnych podróżników-amatorów, którzy przemierzają różne, nieznane i mało popularne miejsca, odkrywając ich magię całkowicie na własną rękę. Podróżując bez asysty biura podróży o wiele łatwiej będzie nam znaleźć ciekawe miejsca, które nie zostały jeszcze zasypane przez lawinę turystów.

Jak natomiast sprawa miejsc, które możemy odwiedzić, wygląda w przypadku wyjazdu z biurem podróży? Mniej ciekawie. Raczej musimy się ograniczyć do konkretnej oferty przygotowanej na dany sezon wakacyjny. Biura podróży zawierają umowy z przewoźnikami i hotelami, więc wybierać możemy tylko z tych miejsc, które zostały przygotowane na przyjęcie dużej liczby turystów. Dodatkowo oferta w danym roku zależy od tego, jakie miejsca wydają się najpopularniejsze, np. znajdziemy mnóstwo ofert wyjazdów wakacyjnych do Chorwacji, ale do Szwecji raczej nie. A Szwecja również jest ciekawym krajem z bogatą kulturą.

Termin wyjazdu

W przypadku wczasów na własną rękę sami ustalamy dogodne terminy. Decydujemy o dacie wyjazdu i jego długości. Możemy wbrew utartym schematom wybrać się na wczasy Sardynia https://wakacjenasardynii.pl poza sezonem, gdy ceny w miejscowościach turystycznych są już dużo niższe. W wielu przypadkach możemy również, w razie potrzeby, skrócić albo wydłużyć nasz wyjazd. Natomiast gdy decydujemy się na wykupienie wycieczki z biura podróży, musimy się podporządkować ustalonym datom i nie mamy możliwości ich modyfikacji w razie jakiegoś losowego zdarzenia. 

Koszt wyżywienia

Wyjazd bez biura podróży ma tą zaletę i jednocześnie wadę, że sami musimy znaleźć odpowiednie dla nas lokale czy kupić prowiant na całodniową wycieczkę. Wadą oczywiście jest to, że sami płacimy za wszystko i musimy wcześniej, mniej więcej wyliczyć koszt wyżywienia na cały wyjazd, tak, aby w jego trakcie nie brakło nam pieniędzy. Natomiast największą zaletą jest to, że możemy próbować najróżniejszych, lokalnych potraw i jeśli któraś nam zasmakuje, możemy ją jeść codziennie, aż do końca pobytu. 

Wakacje all-inclusive z biurem podróży pozwalają nam na jedzenie w nieograniczonej ilości wszystkich smakołyków, które oferuje dane miejsce. To brzmi zachęcająco, ale również warto pamiętać o tym, że jakość posiłków może nie być dla nas satysfakcjonująca. Oczywiście nie zawsze się to zdarza, ale czasem biura podróży i hotele próbują zaoszczędzić na posiłkach przeznaczonym dla turystów i nieco obniżyć ich standard. Teoretycznie jedzenie wliczone w cenę wczasów jest tańsze, jednak w praktyce często kupujemy również inne, lokalne smakołyki, lody czy napoje, podczas wizyty w mieście czy podczas wycieczek.

Zakwaterowanie

Samodzielny wybór hotelu, hostelu czy wynajem mieszkania na czas wakacji, jest czasochłonny, zwłaszcza, gdy musimy wcześniej zorientować się w planie miasta do którego jedziemy. Przed wyjazdem powinniśmy sprawdzić czy hotel znajduje się w miejscu dobrze skomunikowanym, blisko plaży czy innych atrakcji. Dodatkowo powinniśmy sprawdzić oceny danego hotelu/schroniska czy aby na pewno standard będzie nam odpowiadał. 

Wiele osób sądzi, że wynajem pokoju w hotelu na własną rękę jest dużo droższy, niż w przypadku zorganizowanej wycieczki z biura podróży. Nie jest to do końca prawda, ponieważ hotele oferują różnego rodzaju zniżki last minute. Dodatkowo, jeśli jakiś hotel nam się nie spodoba, możemy z niego zrezygnować i przenieść się w inne miejsce o lepszym standardzie, tańsze lub bliżej miejsca, które nas interesuje. Natomiast biuro podróży nie oferuje takiej możliwości. Jeśli okaże się, że nasz hotel odbiega od tego, czego sobie życzyliśmy, nie mamy możliwości zmiany. Jednak z drugiej strony, biuro podróży zwalnia nas z obowiązku wcześniejszych poszukiwać idealnego lokum na czas pobytu.

Atrakcje na wczasach

W przypadku lokalnych atrakcji sprawa jest dość oczywista. Jeśli wybieramy podróż na własną rękę, sami planuje rozrywki. To rozwiązanie daje nam dużo swobody. Jeśli jakaś lokalna atrakcja nam się wyjątkowo spodoba, możemy spędzić w danym miejscu o wiele więcej czasu, niż wcześniej zakładaliśmy. Nic nas nie powstrzymuje.
Inaczej jest w przypadku wycieczek organizowanych przez biuro podróży. Wszystkie atrakcje są przygotowane przez organizatorów i zajmują określony czas. Nie możemy nic zmienić. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że osoby, które wykupują ofertę all-inclusive mogą wpaść w pułapkę i zamknąć się na cały wyjazd przy hotelowym basenie tylko jedząc i pijąc, sądząc, że w ten sposób korzystają z tego, za co zapłaciły. Prawdopodobnie dla niektórych taki sposób spędzania czasu jest odpowiedni, ale z drugiej strony, po co wybierać się do obcego kraju, skoro nie mamy zamiaru zobaczyć, co ma do zaoferowania?

Wakacje na Sardynii
Piazza San Nicola 5
07020 Loiri SS, Włochy
+393314126886
www.wakacjenasardynii.pl