Zgrabna figura u kobiety oraz wysportowana sylwetka u mężczyzny to podstawowe bodźce do sięgnięcia po profesjonalną pomoc wykwalifikowanego trenera osobistego. Trener personalny charakteryzuje się m.in. analitycznym myśleniem, dobrą organizacją pracy, dużym zaangażowaniem w osiąganiu celów oraz precyzją działania. Ponadto ma dużą wiedzę merytoryczną, która najczęściej idzie w parze z doświadczeniem praktycznym.

Profesjonalny trener personalny jest także specjalistą w dziedzinie prawidłowego i zdrowego odżywiania, dzięki czemu dopasowuje dietę do indywidualnych potrzeb ćwiczącego. Pomimo braku wymogów ustawowych w zakresie posiadania wykształcenia państwowego lub specjalistycznych kursów w zakresie przeprowadzania treningów indywidualnych, trener personalny może posiadać certyfikaty świadczące o jego profesjonalnym przygotowaniu do realizacji indywidualnych programów treningowych. Wybór trenera nie powinien być przypadkowy. Płynna współpraca pomiędzy ćwiczącym a trenerem sprzyja szybkiemu osiąganiu celu.

Kryteria wyboru trenera personalnego

Wybór trenera personalnego to kluczowy czynnik w procesie całego cyklu treningowego. Trener personalny odpowiada za przebieg programu treningowego, za motywowanie ćwiczącego do coraz cięższego wysiłku oraz odpowiada za realizację ćwiczeń i ich właściwy dobór zmierzający do postawionego celu tj. spalenie tkanki tłuszczowej, zwiększenie masy mięśniowej lub uzyskanie idealnej sylwetki. Do najistotniejszych czynników, które wpływają na wybór trenera personalnego, należą m.in.:

  • Doświadczenie zawodowe – wieloletnie doświadczenie w działalności w uznanych klubach fitness oraz we współpracy z zawodowymi sportowcami pozytywnie wpływa na decyzję o wyborze trenera personalnego.
  • Wiedza merytoryczna – wykształcenie w zakresie wychowania fizycznego, ukończone kursy specjalistyczne oraz posiadane certyfikaty dotyczące przeprowadzania treningów osobistych.
  • Podejście do ćwiczącego – to jeden z najważniejszych czynników decydujący o zadowoleniu klienta i chęci nawiązania długotrwałej współpracy z trenerem.
  • Zaangażowanie trenera – według specjalistów to najistotniejsza cecha motywująca ćwiczącego, którą powinien posiadać profesjonalny trener personalny.
  • Konsekwencja w dążeniu do celu – jeżeli zaplanowany program treningowy okaże się zbyt wymagający dla ćwiczącego, trener personalny powinien konsekwentnie dostosowywać ćwiczenia, aż do osiągnięcia zamierzonego celu.
  • Charyzma i pasja – to cechy, które sprawiają, że trener personalny staje się autorytetem i motywatorem dla ćwiczącego.

Na wybór ćwiczącego wpływają również rekomendacje, oczekiwania, jakie trener personalny stawia przed ćwiczącymi, lokalizacja, w której możliwe jest przeprowadzenie treningu oraz koszt oferowanych treningów osobistych. 

Dla kogo zalecany jest trening z profesjonalnym trenerem?

Trening osobisty zalecany jest dla każdej osoby, której zależy na podniesieniu swojej kondycji, przygotowaniu motorycznym, osiągnięciu określonej masy ciała lub uzyskaniu zamierzonego celu treningowego. Z usług profesjonalnych trenerów personalnych korzystają zarówno sportowcy zawodowi, jak i miłośnicy idealnej sylwetki. Wielu ćwiczących charakteryzuje się dużą konsekwencją w działaniu, dlatego z powodzeniem radzą sobie samodzielnym podczas treningów, osiągając zamierzone cele. Zdecydowana większość miłośników sportowych zmagań wymaga jednak pomocy profesjonalnego doradcy, jakim jest trener personalny  Według opinii ekspertów sportowych największą przeszkodą dla ćwiczących jest brak motywacji, zdyscyplinowania i konsekwencji podczas realizacji planu treningowego. Trener personalny zapewnia takim osobom stały nadzór nad przebiegiem każdego treningu. Poprawi popełnione błędy, dzięki czemu ćwiczenia będą skuteczniejsze. Ponadto będzie stale motywował ćwiczącego do dalszego postępu, co pozytywnie wpłynie na finalny sukces.

Ile kosztuje trening personalny?

Profesjonalny trener personalny oferuje pakiet usług cechujący się zróżnicowanymi cenami. Koszt usług różni się m.in. ze względu na lokalizację lub charakter prowadzonej działalności przez trenera tj. Indywidualnie czy z ramienia klubu fitness. Klienci mają do wyboru m.in.:

  • trening pojedynczy z jedną lub dwiema osobami (ok. 100 – 250 zł za 1 godz.). 
  • Opracowanie planu treningowego dostosowanego do potrzeb klienta wraz z omówieniem treningu (ok. 150 – 300 zł).
  • Trening osobisty w miejscu wyznaczonym przez klienta (ok. 150 – 250 zł za 1 – 1,5 godz.).

Ponadto trener personalny oferuje pakiety treningów. W pakiecie znajduje się najczęściej od 4 do 12 treningów w cenie od 400 do 1500 zł. Profesjonalny trener personalny zazwyczaj dysponuje stroną internetową, na której klient może zapoznać się ze szczegółami oferty, w tym również z regulaminem treningów. W przypadku wątpliwości ćwiczący może nawiązać bezpośredni kontakt z trenerem, w celu uzgodnienia szczegółów treningów lub kosztów. Trenerzy personalni oferują promocyjne ceny celem pozyskania stałych klientów, dlatego klienci mogą uzyskać usługi na najwyższym poziomie za przystępną cenę.