Tapety w stylu retro. Nie każdy idzie z duchem czasu, jeśli chodzi o sposoby wyposażenia i ozdabiania mieszkania. Estetyka retro, pomimo silnej konkurencji w postaci bardziej nowoczesnych rozwiązań wciąż świetnie się broni, zwłaszcza wśród starszych pokoleń. Naszym babciom, dziadkom i rodzicom wcale niepotrzebne są wymyślne wzory oraz odbicia fotografii w najwyższej jakości parametrów technicznych. Ma być sielsko, ładnie i lekko. Najlepsze tapety ścienne o estetyce retro prezentują przeróżne motywy.

Najczęściej sprawdzają się motywy z bogatą roślinnością, motywy geometryczne w postaci zdobień z wymyślnymi wykończeniami. Moduły o nieregularnych kształtach, z dołączonymi kwiatami, bogatymi zdobieniami w postaci liści nadają się do upiększenia ścian w salonie. W tak udekorowanym wnętrzu nie wstyd przyjmować gości. Tapety retro wśród starszych pokoleń cieszą się nawet większym zainteresowaniem, niż super popularne obecnie tapety, które można malować. Starsze pokolenia takie rozwiązania pozostawiają młodym, twierdząc, że dodatkowe zabiegi w postaci nakładania warstw farby na opracowane już powierzchnie jakoś specjalnie ich nie interesują. Jeśli już wybierają taką tapetę – to do kuchni lub łazienki.

Kiedy masz mały pokój, ale chcesz, aby wydawał się większy

Mieszkańcy bloków często narzekają na to, że pokoje są tam za małe i przy większej ilości gości robi się za ciasno. Nie zawsze można sobie w mieszkaniu położonym w bloku pozwolić na totalny demontaż ścian, jednak istnieją sposoby na to, aby dzięki elementom wyposażenia pokój wydał się nam odrobinę większy. Można zastosować tapety, które powiększą pokój. Jako produkty do aranżacji wystrojów wnętrz nie różnią się niczym od innych tapet pod kątem technicznym. Po prostu przedstawione zostały na ich powierzchniach określone motywy, dzięki którym przestrzeń nabiera głębi i wydaje się po prostu większa. To taki prosty trick, z którego korzystają i wszędzie polecają wszyscy wykwalifikowani projektanci wnętrz. Tapeta powiększająca pokój może przedstawiać obraz z daleką perspektywą, różnorodne rozmieszczenie form geometrycznych, dopuszcza także zabawę światłem i cieniem.

Tapeta do malowania czy tapeta powiększająca pokój?

Która z tapet będzie lepsza – tapeta, którą można malować czy powiększająca przestrzeń w naszych domach oraz mieszkaniach? Trudno powiedzieć, ponieważ każda tak naprawdę odpowiada za całkiem inny aspekt. Dzięki tapecie dostosowanej do malowania można zaprojektować swój własny, unikalny pomysł na ścianie, co dla osób uważających się za oryginalne i nie zawsze przepadających za korzystaniem z gotowych już pomysłów producentów może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Tapety do malowania odznaczają się niezwykłą wytrzymałością techniczną. Działań artystycznych nie trzeba ograniczać do samej gąbki, czy pędzla. Z pewnością ciekawym rozwiązaniem będzie nakładanie na taką tapetę grubych warstw farby o różnej fakturze, czasami osiągać możemy ją poprzez stosowanie różnorodnych narzędzi, pozostawiających charakterystyczne ślady. Bawienie się fakturą i motywami kształtów na tapecie do malowania sprawić może, że także i ona zmieni się w taką, która powiększy pokój – choćby w minimalnym stopniu, ale zawsze!

Jaki rodzaj, by być w pełni zadowolonym?

Od strony technicznej rodzajów tapet rozróżnić możemy przynajmniej kilka. Jeśli słyszymy pytania o to, jaki rodzaj tapety zastosować do swojego pierwszego mieszkania, zawsze odpowiadamy, żeby inwestować w grubość. Zbyt cienkie tapety o strukturze papierowej niestety słabo zdają egzamin, tym bardziej w takich miejscach, gdzie żyją nie tylko ludzie, ale też zwierzęta. W towarzystwie zwierząt najtańsze tapety nie maja prawa w dobrym stanie estetycznym utrzymać się na ścianach. Szybko pojawiają się zadrapania, obgryzione i zerwane rogi, po krótkim czasie wszystko zaczyna wyglądać po prostu tragicznie. Dlatego producenci nowoczesnych tapet na każdym kroku polecają efektowne tapety wykonane z tworzyw sztucznych z powłokami ochronnymi. Mają one znacznie lepszą przyczepność, niż tapety papierowe. Dzięki temu, że idealnie przylegają do ścian poprzez technikę samoprzylepną, nie ma mowy o zerwaniu i zniszczeniu kompozycji w ciągu kilku najbliższych miesięcy. Kolory po upływie długiego czasu wciąż pozostają intensywne.

Nie klejmy tapet byle czym!

Mimo że w sklepach z wyposażeniem remontowym i artykułami chemicznymi znajdziemy duży wybór klejów do tapet, zakup tego rodzaju specyfików powinien być dokonany po głębszym zastanowieniu. Aranżując tapety jaki klej wykorzystać, mogą zawsze podpowiedzieć nam sprzedawcy – o ile dobrze się znają. Kleje nadające się do stosowania na wszystkich rodzajach tapet najwięcej w składzie mają wody. Wygodnie jest kupić jedno duże opakowanie kleju do tapet w proszku, by później rozrabiać ten surowiec w takich proporcjach, w jakich nas to interesuje. Trzeba też pamiętać o tym, żeby odczekać nieco, zanim zaczniemy nakładać klej na tapetę. Mikstura przed nałożeniem powinna zaczekać przynajmniej kilka minut, zanim cząsteczki substancji zaczną stopniowo uwalniać wiązania chemiczne.