Szybka i tania renowacja mebli czyli gusta ulegają przemianie. Moda na różne style wnętrz ciągle podlega zmianom. Co pewien czas modny jest inny styl urządzania wnętrz. Meble również używają się i po wielu latach i wymagają pewnego odświeżenia.  Kupowanie mebli, to duży wydatek. Tańszym i bardzo kreatywnym sposobem jest wykorzystanie samoprzylepnej okleiny meblowej i stworzenie własnego, niepowtarzalnego mebla, jakiego nie ma nikt z naszych znajomych.

Okleina – doskonała do renowacji mebli

Szybka i tania renowacja mebliUlubione meble mają swoją historię i swój urok. Ciężko jest pozbyć się ich, bo są odrapane i widać na ich upływający czas.  Piękne, wiekowe meble z duszą można odziedziczyć po rodzicach i dziadkach. Mogą stanowić oryginalny dodatek do pokoju i efektownie prezentować się na tle nowoczesnych mebli. Problem pojawia się w sytuacji, kiedy meble mają ślady użytkowania. Na szczęście nie trzeba wydawać wielkich pieniędzy na profesjonalną renowację. Wystarczy ją wykonać domowym sposobem. Porad na ten temat jest naprawdę dużo na portalach wnętrzarskich i budowlanych. Do „ponownych narodzin mebli” można wykorzystać samoprzylepną okleinę do  mebli. Za stosunkowo niewielkie pieniądze nadają meblom nowy, odświeżony wygląd. Cena okleiny zależy od rodzaju materiałów, z którego została wykonana. Panuje ciekawa opinia, że fornir jest trwalszy niż mebel, na który go nałożono.

Sprawdź również:

Okleiny meblarskie fornir

Okleiny meblarskie naturalne nazywa się  fornirami. Dawniej były niezwykle grube okleiny, które mocowało się na kołki. Obecnie są produkowane z bardzo nowoczesnych materiałów i dzięki temu są cieńsze. Można nimi bez problemów i nerwów okleić meble. Fornir został wyparty  z mody w latach 60. przez różnego rodzaju naklejki na meble z tworzyw sztucznych.  Kilka sezonów temu wrócił do łask dekoratorów i wszystkich, którzy od czasu do czasu odczuwają potrzebę zmiany wyglądu swojego otoczenia i doceniają wysoką jakość wykończeń meblowych. Produkowane są różne rodzaje forniru:  matowy, półmatowy lub z połyskiem. Fornir matowy pokrywany jest bejcą. Efekt połysku uzyskuje się w wyniku lakierowania lub woskowania. Fornir stosowany jest także przy produkcji różnego rodzaju mebli reprezentacyjnych. Okleina samoprzylepna do mebli z tego materiału położona na szafę, czy stół, nadaje meblom dekoracyjnego  i ozdobnego wyglądu.  Poprawia wygląd każdego mebla, sprawia, że mebel znów wygląda jak nowy. W przemyśle meblarskim pokrywa się nią płyty wiórowe, z których produkowane są meble.

Fornir naturalny i modyfikowany

Meble mogą wyglądać fantastycznie przez długie lata i zachować ekskluzywny wygląd.  W celu upiększenia mebli wykonanych z gorszych gatunków drewna,  od wieków stosowano fornir naturalny. Jest to bardzo cienki arkusz z impregnowanych płatów drewna. Jest to najdroższy rodzaj  okleiny, ponieważ odwzorowuje naturalny wygląd drewna wraz ze słojami i sękami. Największą popularnością cieszy się forniry wytworzone z egzotycznego materiału. Wykończone nim meble wyglądają elegancko i wytwornie, lecz wymagają właściwej pielęgnacji. Fornir modyfikowany jest wytwarzany z naturalnego drewna, tyle że farbowanego. Jest pozbawiony  wad drewna i również odwzorowuje słoje i sęki Jest bardziej odporny na wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Okleina samoprzylepna do mebli z forniru modyfikowanego jest często wykorzystywana do wykończenia frontów szafek kuchennych i łazienkowych.

Oryginalne meble dzięki okleinom PCV

Okleiny samoprzylepne do mebli  PCV różnią się podłożem, grubością, połyskiem i formą. Wytwarzane są z folii PCV, na którą nanoszony jest nadruk. Są nietoksyczne i bezwonne. Folie meblowe są doskonałym sposobem na odnowienie mebli. Można nimi poprawić wygląd również mebli z surowego drewna lub okleić nimi: drzwi, framugi, parapety i panele ścienne. Grube okleiny samoprzylepne do mebli  pokryte  laminatem, sprawdzają się doskonale w wilgotnych pomieszczeniach, np.: w kuchni i łazience. Tego typu naklejki na meble dostępne są w różnych wzorach i kolorach, dzięki temu białe meble możemy przekształcić na niebieskie, czy szare i stworzyć sobie kuchnię, które pod względem estetyki spełni oczekiwania domowników.

Folia dekoracyjna na okno

Folia samoprzylepna we wzory witrażowe to doskonała dekoracja okna, która  z powodzeniem może zastąpić rolety i firanki. Ogranicza nasłonecznienie i promieniowanie UV. Kolorowa naklejka witrażowa to sposób na szybką metamorfozę  mebla. Drewno białe ozdobione kolorowym motywem okleiny samoprzylepnej do mebli w witrażowe wzory nabiera ciekawego i efektownego wyglądu. Okleina to idealne rozwiązanie na renowację mebla dla osób, które chcą wykazać się kreatywnością i dostosować mebel do swojej estetyki. Efekty widoczne są natychmiast  – stare, niemodne meble można odnowić i dostosować do modnych stylów, np.: skandynawskiego, nowoczesnego, czy rustykalnego, prowansalskiego. Okładzina samoprzylepna do mebli zwana jest niekiedy  „tapetą meblową”, co bardzo dobrze oddaje jej przeznaczenie – ukrywanie niedoskonałości mebli i zmianę ich wyglądu na bardziej atrakcyjny dla oka.