Znalezienie właściwej specyfikacji komputera do gier zależy od naszej sytuacji, budżetu, rodzaju gier, które lubimy i estetyką. Wybierzmy dobry komputer do grania bez względu na to, czy gramy na ustawieniach regularnych lub maksymalnych.
Bez względu na to, jakie komponenty wybierzemy, wszystkie muszą współpracować. Wtedy uzyskamy płynne i przejrzyste wrażenia. Kompatybilne komponenty pozwolą unikać powolnego ładowania i zawieszania, a jednocześnie usprawnią strategię chłodzenia. 
Podczas wybierania komponentów pamiętajmy o ogólnym budżecie. Jeśli chcemy grać w gry w rozdzielczości 4K, zawsze wybierajmy wyższy poziom sugerowanych specyfikacji.

Procesor

Większość gier wymaga procesora z wieloma rdzeniami. Jednak najczęściej nie potrzebujemy procesora z więcej niż czterema rdzeniami. Jeśli mamy ograniczony budżet i nie gramy na maksymalnych ustawieniach, dwa rdzenie będą w porządku.
Dla Full HD potrzebujemy co najmniej procesora 2,5 GHz. Nowoczesne procesory są klasyfikowane jako i7 lub i5. i7 jest silniejszy. Jeśli zamierzamy przetaktować urządzenie, pamiętajmy, że nie tylko zwiększy to zużycie energii, ale także obniży temperaturę komputera. Pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę oba elementy podczas wyboru zasilacza i dodatkowych systemów chłodzenia. Zanim jednak podejmiemy jakiekolwiek kroki, najpierw upewnijmy się, że procesor powinien być sparowany z płytą główną.

Płyta główna

Typy gniazd muszą być zgodne między płytą główną a procesorem.
Pamięć RAM:
● szybkość,
● pojemność,
● rozmiar,
● liczba gniazd
musi działać z płytą główną i obudową komputera.

Zwróćmy uwagę na liczbę gniazd rozszerzeń i portów USB i upewnijmy się, że spełniają nasze potrzeby. Prawie wszystkie płyty główne są wyposażone w połączenie LAN, ale jeśli potrzebujemy połączenia bezprzewodowego, potrzebujemy portu dla karty sieci
bezprzewodowej. Chociaż niektóre płyty główne z wyższej półki mają wbudowaną technologię bezprzewodową. Istnieją specjalne czynniki, które musimy wziąć pod uwagę, rozważając zastosowanie podwójnych kart graficznych. Po pierwsze, płyta główna musi mieć poprawną SLI ™ (dla karty Nvidia) lub Crossfire (dla kart AMD Crossfire) wsparcie dla dwóch kart graficznych. Nie jest łatwo zainstalować dwóch kart graficznych, a bez wsparcia prawidłowego wsparcia sterowników i oprogramowania staje się prawie niemożliwe. Dwie karty graficzne pobierają znacznie więcej mocy, ciepła i hałasu. Dlatego musimy się zastanowić, jak wpłynie to na chłodzenie komputera i ogólną estetykę. Większość kart dźwiękowych zainstalowanych fabrycznie na karcie głównej jest więcej niż wystarczająca. Rzadko potrzebujemy dodatkowej karty dźwiękowej do grania.

RAM

Występują różne typy pamięci RAM. Muszą być zgodne z wymaganiami płyty głównej. Większość nowoczesnych płyt głównych korzysta z DDR3 lub DDR4. Wygląd każdej z nich różni się na tyle, że niewłaściwa pamięć RAM nie może być zainstalowana przypadkowo na płycie głównej. Te dwa typy różnie wyglądają.
W zależności od liczby gniazd pamięci RAM na płycie głównej można ograniczyć ilość pamięci, którą można dodać. Do grania wystarczy nam zwykle 16 GB. Jeśli jednak chcesz wykonywać wiele zadań, uruchamiać inne wirtualne maszyny lub wykonywać jakieś intensywne zadania, możesz zwiększyć pojemność do 32 GB.

Dysk HDD/SSD

Możesz wybrać tradycyjny dysk twardy lub dysk SSD do przechowywania danych. Jeśli wybierzesz dysk twardy, potrzebujesz 7200 RPM i pamięci podręcznej 8 MB lub 16 MB do grania. Interfejs; ATA, PATA lub SATA muszą pasować do zainstalowanej płyty głównej. Ogólnie rzecz biorąc 250-500 GB jest rozsądnym rozmiarem pamięci do gier. Wybieraj dobrze znane marki. Jeśli chcesz skrócić czas oczekiwania na odczyt i zapis i przyspieszyć ładowanie gry, możesz wziąć pod uwagę dysk SSD. Ponownie interfejs składa się z najpopularniejszych portów ATA, PATA i SATA. Muszą być zgodne z tym, co już oferuje Twoja karta główna. Dyski SSD są droższe niż dyski twarde, dlatego należy starannie rozważyć swój budżet.

Karta video/graficzna

Karta graficzna obsługuje grafikę w grze. Dlatego będziesz potrzebować czegoś, co wyrenderuje grafikę w wybranych ustawieniach ekranu. Twoja karta video powinna zawierać od 2 GB do 4 GB dedykowanej pamięci i zapewniać komfortowe 30-60 klatek na sekundę
(liczba klatek na sekundę) minimum. Wtedy unikniesz wyraźnego opóźnienia w stosunku do liczby klatek na sekundę. W przypadku gier VR potrzebujesz karty graficznej, która może dostarczyć 90 klatek na sekundę, aby uniknąć migotania. Mimo że możesz nieco obniżyć pojemność pamięci w zależności od rozmiaru i częstotliwości odświeżania monitora, 4 GB to minimum dla wyświetlaczy 1080 p. Będziesz też potrzebować obsługi DirectX do przyszłej ochrony i automatycznego porównywania jakości grafiki. Upewnij się, że wybrana karta video ma wyjście DVI (jeśli Twój monitor obsługuje także DVI), który ma wyjście o wyższej rozdzielczości. Jeśli chcesz podłączyć komputer do telewizora, potrzebujesz również połączenia HDMI (HDMI 2.0 dla 4K).
Aby grać w rozdzielczości Full HD, musisz mieć zegar rdzenia 600 MHz. W przypadku gier 4K warto rozważyć korzyści płynące z używania dwóch kart graficznych w zespole (SLI/Crossfire), mimo że jest to już zaawansowane połączenie.