Sposoby wykorzystania sztucznych kwiatów i ich zalety – kwiaty w domu, czy dekoracje z ich użyciem nadają wnętrzu wyjątkowy charakter i często stanowią główny element wystroju. Zakup żywych kwiatów może jednak wiązać się z bardzo dużymi kosztami lub wymaga sporo czasu poświęcanego na ich pielęgnację. Są też sytuacje, w których zależy nam na jak największej trwałości. Z tego względu warto bliżej przyjrzeć się możliwości wykorzystania kwiatów sztucznych.

Wielu osobom mogą kojarzyć się one z kiczem, jednak obecnie produkowane sztuczne kwiaty znacznie różnią się od tych, które mogliśmy kupić jakiś czas temu. Wykonane z dobrej jakości materiałów są niemal idealnym odwzorowaniem oryginału. W jaki sposób możemy je wykorzystać i jakie są zalety takiego rozwiązania?

Sztuczne kwiaty w domu i do biura

Jeżeli temat dbania o żywe rośliny doniczkowe nie jest nam bliski, a jednocześnie chcielibyśmy otoczyć się nimi w domu lub w pracy, idealnym rozwiązaniem będzie zakup dobrej jakości sztucznych kwiatów Na rynku mamy dostęp do szerokiej gamy kwiatów doniczkowych wykonanych ze sztucznych materiałów. Jeżeli podobają nam się storczyki, a nie mamy ręki do ich pielęgnacji, nic nie stoi na przeszkodzie, by zafundować sobie taką dekorację w domu lub w gabinecie. Już za kilkadziesiąt złotych możemy ozdobić pusty parapet w domu, biurko w pracy, czy ożywić wnętrze salonu kosmetycznego lub poczekalni w przychodni. Wybierać możemy spośród wielu rodzajów roślin, o ozdobnych traw, poprzez drzewka bonsai, aż po imponujących rozmiarów sztuczne palmy. Co najważniejsze, decydując się na taką ozdobę, nie musimy martwić się o odpowiednie oświetlenie czy podlewanie. Oszczędzamy również sporo czasu, który trzeba poświęcić na pielęgnację żywych egzemplarzy. Wystarczy raz na jakiś czas poświęcić chwilę na przetarcie kurzu z ich powierzchni.

Element aranżacji wnętrz i wystroju sal

Sposoby wykorzystania sztucznych kwiatów i ich zalety
Sposoby wykorzystania sztucznych kwiatów i ich zalety

Bardzo kreatywnym i ciekawym sposobem na wykorzystanie sztucznych kwiatów jest ich zaaranżowanie do dekorowania sal bankietowych czy weselnych. Trudno jest wyobrazić sobie ślub bez wykorzystania motywów kwiatowych. Zarówno stoły, wejście na salę, jak i ławki w kościele udekorowane kwiatami nabierają eleganckiego i wyjątkowego wyglądu. Piękne girlandy i fantazyjnie skomponowane bukiety nadają ton całej aranżacji. Sztuczne kwiaty sprawdzają się w tym wypadku bardzo dobrze. Dekoracje tworzone z ich wykorzystaniem są przede wszystkim trwałe, dzięki czemu nie musimy martwić się, jak długo wytrzymają w nienaruszonym stanie. Oprócz tego są stosunkowo tanie i nic nie stoi na przeszkodzie, by wykorzystać je ponownie przy innej okazji. Ogromną zaletą jest też fakt, że nie zawierają alergenów. Dzięki temu nie musimy martwić się o zdrowie gości i unikać kwiatów, które mogłyby wywołać niepożądaną reakcję. Dodatkowym plusem takiej aranżacji jest fakt, że niezależnie od tego, czy mamy aktualnie sezon na dane kwiaty, są one dostępne właściwie od ręki. Pozwala to uniknąć sytuacji, w której wymarzona aranżacja wymaga zastosowania kwiatów, które nie są dostępne w danym okresie lub koszt ich sprowadzenia byłby zbyt wysoki i nieopłacalny.

Stroiki i dekoracje na święta i inne okazje

Sztuczne kwiaty sprawdzą się świetnie również w roli elementów dekoracji na różne okazje, takie jak święta, urodziny, czy jubileusze. Połączenie kwiatów z innymi elementami, takimi jak np. gałązki, szyszki, owoce czy bombki może stanowić piękną okolicznościową i dowolnie skomponowaną dekorację na konkretne imprezy i wydarzenia. Od stroików wielkanocnych lub bożonarodzeniowych, po ozdobne kosze pełne kwiatów. Często wykorzystywanym motywem, który będzie wyglądał imponująco również w sztucznej wersji, są gwiazdy betlejemskie czy cięte tulipany. Bardzo popularne jest również wykorzystywanie sztucznych kwiatów do tworzenia wieńców i dekoracji do ozdobienia nagrobków. Nic w tym dziwnego, niezależnie bowiem od pogody, są trwałe i odporne na niskie temperatury. Są w tym wypadku rozwiązaniem najbardziej praktycznym.

Zalety sztucznych kwiatów

Niezależnie od tego, czy jesteśmy zwolennikami żywych, czy sztucznych kwiatów, nie można odmówić tym drugim szeregu zalet, jakimi się charakteryzują. Pierwszą i najważniejszą cechą, która działa na ich korzyść, jest trwałość rozwiązań z ich wykorzystaniem. Zarówno doniczkowe kwiaty, jak i dekoracje tworzone z ich użyciem będą służyć przez długi czas, bez konieczności ich skomplikowanej pielęgnacji. Ponadto tego rodzaju kwiaty nie więdną, nie osypują się i nie wymagają podlewania. Mogą być dobrym rozwiązaniem dla osób, które posiadają zwierzęta, a nie chcą zaprzątać sobie głowy wiedzą na temat gatunków, które mogą być dla nich trujące. Dodatkową zaletą w tej sytuacji jest fakt, że np. zrzucony z parapetu przez zwierzę kwiatek nie ulegnie uszkodzeniu tak jak jego żywy odpowiednik. Sztuczne kwiaty są też dobrą alternatywą dla osób cierpiących na alergie i nadwrażliwych na zapachy. Ich wykorzystanie sprawdza się również w miejscach takich jak hotele, restauracje, puby czy pokoje do wynajęcia, w których często jest za mało światła lub brak jest czasu na ich właściwą i odpowiednią pielęgnację.