Zadbana, zdrowa płytka paznokcia to coś, co jest bardzo istotne podczas wykonywania manicure i pedicure. Aby jednak uzyskać taki efekt, niezbędne jest skorzystanie z polerki do paznokci. Zobacz, jak używać jej poprawnie i dowiedz się więcej o rodzajach polerek.

Polerka do paznokci – zastosowanie

Wśród wielu akcesoriów kosmetycznych, obok pilniczka do paznokci, równie istotna jest polerka do paznokci. Jej zadaniem jest nadanie paznokciowi blasku, a także jego wygładzenie. Dzięki zastosowaniu polerki do paznokci płytka paznokcia zyskuje równą powierzchnię, przez co o wiele łatwiej jest nakładać stylizację. Polerki do paznokci mogą być stosowane nie tylko przed zdobieniem paznokci, ale też w trakcie wykonywania manicure lub pedicure, jak również po jego nałożeniu. 

Ich zadaniem w wielu przypadkach jest usuwanie zbyt grubej warstwy żelu czy też wymodelowanie powierzchni paznokcia.

Warto zwrócić uwagę także na takie korzyści wynikające z użytkowania polerki do paznokci jak m.in. fakt, że po jej użyciu nie trzeba już używać lakieru nabłyszczającego. Co więcej, na wypolerowanej płytce lakier utrzymuje się o wiele dłużej niż na tej niepoddanej działaniu polerki. Stosowanie tego narzędzia, może pomóc nam usunąć z powierzchni paznokci różnego rodzaju bakterie czy drobnoustroje, które osiadają na naszych dłoniach. Regularne polerowanie paznokci może przyczynić się do usunięcia części przebarwień na płytce paznokcia.

Jak często można stosować polerkę do paznokci?

Mimo że polerka do paznokci nadaje ładniejszy wygląd naszym paznokciom, to jednak nie powinno się z niej korzystać zbyt często. Warto wspomnieć, że paznokieć składa się z ponad stu warstw. Używając polerki, możemy zetrzeć kilka pierwszych, ale i tak możemy doprowadzić do tego, że płytka stanie się miękka i o wiele cieńsza niż przed zabiegiem. 

Polerowanie paznokci nie powinno być częstsze niż raz na dwa tygodnie.

Co zatem w sytuacji, gdy manicure zmieniamy o wiele częściej? Po pierwsze, należy bardzo delikatnie polerować paznokcie. Po drugie, sprawdzić, czy nasze paznokcie rzeczywiście wymagają tak częstego stosowania zabiegów kosmetycznych albo polerowania.

Zobacz również:

 

Czy polerowanie może zniszczyć płytkę?

Polerki do paznokci – czy warto z nich korzystać?Wśród klientów można spotkać się z różnymi podejściami dotyczącymi polerek do paznokci. Część osób korzysta z nich w wyważony sposób. Druga grupa natomiast przesadnie użytkuje to narzędzie. Zachowanie takich osób często wynika z przyzwyczajenia i mimo uwag ze strony kosmetyczki, nadal nadużywają stosowania polerki. Jeszcze inni obawiają się, że jakiekolwiek zastosowanie polerki do paznokci może trwale uszkodzić ich paznokcie. Tymczasem polerka do paznokci jest niezbędna w niemal każdym procesie stylizacji. Warto tu obalić mit mówiący o tym, że jej stosowanie zgodnie z aktualną wiedzą dotyczącą paznokci, może doprowadzić do uszkodzeń paznokcia. Jeżeli będziemy korzystać z polerki rozsądnie, nie narazimy się na przykre konsekwencje związane z uszkodzeniem płytki.

Jeżeli prowadzisz salon kosmetyczny lub obsługujesz wiele klientów, pamiętaj o tym, by dbać o higienę użytkowania polerki. 

Zabieg wykonuj zawsze w rękawiczkach. Przygotuj również dla każdego klienta nową, nieużywaną polerkę. Jeżeli natomiast chcesz korzystać z tej samej, obowiązkowo musisz ją zdezynfekować lub poddać sterylizacji. W przypadku frezu polerskiego wykonanego z silikonu temperatura sterylizacji wynosi 121°C.

Polerki elektryczne – dobierz końcówkę

Na rynku akcesoriów kosmetycznych można znaleźć polerki elektryczne, które umożliwiają wygodne i proste wypolerowanie paznokci. Końcówka polerki do paznokci ma różne kształty, zwykle jest to stożek. Średnica frezu zaczyna się już od kilku milimetrów, a kończy powyżej 1 cm. Decydując się na wybór polerki do paznokci, warto sprawdzić, czy pasuje ona do frezarki, którą posiadamy – musi być kompatybilna z urządzeniem, do którego ją wmontujemy. Polerki do paznokci elektryczne są bardzo chętnie stosowane w gabinetach podologicznych do wykonywania profesjonalnych zabiegów stóp. Jeżeli i Ty chciałbyś zadbać o swoje stopy, możesz sięgnąć po tego rodzaju polerkę elektryczną.

Innym rozwiązaniem jest wybór polerki ręcznej. Taka polerka posiada zwykle dwa stopnie grubości o różnej ziarnistości. Im wyższy stopień tego parametru, tym polerka będzie delikatniejsza dla paznokcia. Wśród bardzo ostrych polerek znajdują się te posiadające stopień ziarnistości na poziomie od 100 do 180. Nieco mniej inwazyjne są polerki o średniej ostrości, a ich stopień granulacji to 240. Najbardziej delikatne są polerki z granulacją 500-600.

Sposób korzystania z polerki do paznokci

Stosowanie polerki do paznokci jest wyjątkowo prostą czynnością. Zanim jednak przejdziemy do jakichkolwiek działań związanych z wykorzystaniem tego narzędzia, zwróćmy uwagę na średnicę, jaką posiada polerka do paznokci. Frez o średnicy 6,5 mm doskonale sprawdzi się do końcowej obróbki płytki paznokciowej. Na rynku dostępne są również frezy wykonane ze stali, a także frezy diamentowe.

Podejmując się polerowania paznokci, najpierw należy zastosować frezy posiadające większą ziarnistość, a potem stopniowo zmniejszać poziom ziarnistości poprzez dobór kolejnej polerki do paznokci. 

Warto także zwrócić uwagę na to, jakie obroty ma frezarka, do której montujemy polerkę. Najlepiej wybrać taką, która pozwoli podczas polerowania uzyskać 15 000 obrotów na minutę.

Na co uważać przed zastosowaniem polerki do paznokci? Przede wszystkim przed zabiegiem powinniśmy sprawdzić, czy paznokcie, które będą poddane polerce są suche. Mokrą płytkę możemy o wiele łatwiej się zniszczyć niż płytkę suchą. Podczas matowienia warto pamiętać nie tylko o środkowej części płytki paznokcia, ale również o skórkach oraz końcówce paznokcia. To miejsca newralgiczne, najbardziej narażone na odpryskiwanie lakieru. Jego nacisk powinien być równomiernie rozłożony na całą płytkę. Dla własnego bezpieczeństwa nie skupiajmy się na jednej części paznokcia, ale każdym jego elemencie.

Co więcej, nie warto używać polerki do polerowania paznokci zbyt mocno. 

Wystarczy 2-3 razy musnąć nią swoje paznokcie. Przygotowanej, wypolerowanej płytki paznokcia pod żadnych pozorem nie powinniśmy dotykać palcami. Na jej powierzchni znajduje się naturalne sebum mające funkcje natłuszczające. Następnie warto na krótko zamoczyć paznokcie w wodzie, w celu usunięcia z ich powierzchni pyłku i zmiękczenia skórek. Teraz możemy zastosować preparat odtłaczający, który ułatwi wykonywanie kolejnych czynności związanych z manicure lub z pedicure.

Pamiętajmy, by z polerki do paznokci nie korzystać przy okazji każdego manicure czy pedicure, jeśli poprzednia stylizacja była robiona mniej niż dwa, a nawet trzy tygodnie wcześniej. W ten sposób unikniemy przykrych konsekwencji związanych ze zbyt cienką czy miękką płytką paznokcia. W skrajnych przypadkach dotknięcie tak nadwyrężonej płytki paznokcia może skończyć się uczuciem bólu.

Czym różni się pilnik od polerki do paznokci?

Swoim zastosowaniem polerka do paznokci może przypominać pilniczek. Różni się jednak od niego diametralnie. Jej budowa minimalizuje ryzyko uszkodzenia płytki paznokcia podczas używania tego akcesoria kosmetycznego.

Zadaniem pilnika do paznokci jest natomiast nadanie idealnego kształtu płytce. Pilniki oddziałują na płytkę paznokcia o wiele mocniej niż polerki do paznokci.

Polerka to dość tanie narzędzie kosmetyczne, które jest bardzo przydatne nie tylko podczas przygotowywania profesjonalnej stylizacji, ale również w trakcie codziennej pielęgnacji. Na rynku akcesoriów kosmetycznych występują różne typy polerki do paznokci o odmiennych kształtach czy ziarnistości. To od potrzeb naszych paznokci będzie zależeć rodzaj, który dobierzemy. Dzięki regularnemu, lecz niezbyt częstemu – maksymalnie dwa razy w miesiącu – polerowaniu paznokci możemy cieszyć się piękną, zdrową i równą płytką za niewielkie pieniądze. Jeśli i Ty chcesz dostrzec efekty zastosowania polerki do paznokci, sięgnij po nią już dziś. Efekty z pewnością przerosną Twoje oczekiwania.