W dzisiejszych czasach coraz większą popularnością cieszą się plakaty na ścianę do wnętrz jako element dekoracyjny. Wynika to głównie z podwyższonej jakości, przynajmniej dla profesjonalnych producentów, oraz szerokiej gamy oferowanych stylów i fabuł. Po pierwsze, warto zdefiniować, czym jest plakat we współczesnym znaczeniu. Prawda jest taka, że ​​istnieje przestarzały pogląd, że plakaty to tylko obrazy na papierze z wizerunkami znanych aktorów lub muzyków i niczym więcej. Dziś plakaty do wnętrz mają zupełnie inną wartość estetyczną i konsumencką.

Jaka jest zasadnicza różnica między nowoczesnymi plakatami?

  1. Po pierwsze, są one zwykle wykonywane na wysokiej jakości papierze fotograficznym, często z wykorzystaniem imitacji lnu lub naturalnego płótna, co zbliża je do prawdziwych obrazów, ale są dość przystępne.
  2. Po drugie, kopie mogą być ekskluzywne, a nie tysiące odbitek.
  3. Po trzecie, nowoczesne plakaty są dostępne w różnych stylach i można je łatwo dopasować do wnętrza każdego pomieszczenia.

Wreszcie taki plakat ścienny można umieścić w ramie z naturalnego drewna i będzie świetnie wyglądać w każdym wnętrzu. Oczywiście dotyczy to przede wszystkim profesjonalnych warsztatów o dobrej reputacji i doświadczeniu, zarówno pod względem doboru materiałów, jak i wyglądu, aby wytwarzać produkty wysokiej jakości zgodnie z życzeniami klientów. Jak wspomniano wcześniej, plakaty do wnętrz mogą być wykonane w bardzo szerokiej gamie tematów i stylów, w tym nie tylko tradycyjnych portretów, ale także pejzaży miejskich, przyrody, martwych natur, trendów samochodów młodzieżowych, scen erotycznych i innych.

Teraz kilka słów o zastosowaniu plakatów ściennych

Główną funkcją plakatu jest oczywiście dekoracja wnętrz. Naprawdę pomagają ożywić pomieszczenie i sprawić, że będzie wyglądało według Twojego gustu, a efekt końcowy będzie w dużej mierze zależał od tego, jak dobrze dobierzesz plakat do wnętrza i umieścisz go na ścianie. Albo jest to stylowy, nowoczesny i niezbyt drogi wystrój domu, albo jest to strata pieniędzy, która udowadnia, że ​​​​brakuje Ci własnego gustu i stylu.

Plakaty na ścianę do wnętrz
Plakaty na ścianę do wnętrz

Jak więc wybrać plakat do powieszenia na ścianie i wkomponować go we wnętrze swojego mieszkania? W tym zakresie obowiązują pewne zasady. Zacznijmy od wybrania obrazu na plakat. Chodzi nie tylko o kolorystykę, ale także o treść obrazu czy jego znaczenie semantyczne. Nie każde zdjęcie będzie pasować do każdego pomieszczenia, czy to salonu, czy sypialni. Musisz starać się jak najlepiej wziąć pod uwagę atmosferę pomieszczenia.

Na przykład, jeśli sztuka abstrakcyjna jest odpowiednia w salonie, a w pokoju młodej osoby jest fajny obraz samochodu lub motocykla, to właściwa byłaby uspokajająca fabuła z kwiatami, pejzażami, martwymi naturami w sypialni. Preferowane będą japońskie wzory lub lekki nastrój. I oczywiście sceny walki i agresywne epizody, które wywołują niepokój i napięcie, nie nadają się do sypialni i pokoi dziecięcych.

Warto również wspomnieć o kolorystyce. Bardzo pożądane jest, aby plakaty na ścianie nie tylko współgrały ze stylem wnętrza danego pomieszczenia, ale również miały wspólny kolor, który jest z nim ujednolicony. takie jak ściany, meble czy podłogi. Wtedy wszystko będzie wyglądało elegancko i harmonijnie. To stwierdzenie jest również prawdziwe, jeśli dekorujesz wnętrze tak zwanym malarstwem modułowym. Plakat składający się z dwóch różnych, ale identycznych plakatów również ma prawo istnieć. Trzeba przyznać, że w tym przypadku wyglądają na nieco większe niż powinny.

Ale znajdziesz idealne połączenie ciepłych, uspokajających tonów w pomieszczeniu, w którym możesz się zrelaksować. Generalnie obowiązuje tak zwana zasada trzech kolorów. Istotą tego jest to, że we wnętrzu pomieszczenia nie jest pożądane stosowanie więcej niż trzech podstawowych kolorów. W przeciwnym razie takie wnętrze wydałoby się zbyt kolorowe i bez smaku. Oczywiście, o ile nie jesteś zwolennikiem jasnego eklektyzmu, który polega na używaniu wielu jasnych kolorów, tworząc luksusowe wnętrze, które jest nawet trochę niechlujne.

Wieszaj plakaty na ścianie

Jeśli masz kilka małych plakatów, warto połączyć je w jedną kompozycję. Nie ma znaczenia, czy są wykonane w różnych stylach i kolorach. W takim przypadku możesz umieścić je w ramce, ale zawsze będzie tak samo. Wtedy kompozycja wygląda na kompletną. Rdzeniem powinny być te plakaty, które chcesz śledzić.

Powinniśmy też porozmawiać o sposobie komponowania. Naklejki ścienne do wnętrz można umieszczać symetrycznie, ułożone poziomo, prostokątnie, na podstawie szerokości lub wysokości lub ułożone po przekątnej. Projekt jest bardziej nowoczesny i dynamiczny dzięki asymetrycznemu układowi plakatów.

Wybór sposobu umieszczenia powinien zależeć od Twoich intencji, ponieważ kompozycja lub kształt pojedynczego plakatu może wpłynąć na wizualną percepcję pomieszczenia. Układ poziomy optycznie zwiększa długość ścian, natomiast układ pionowy zwiększa wysokość sufitu. Więc w każdym przypadku musisz zdecydować, co jest dla Ciebie ważniejsze. Jeśli potrzebujesz małej powierzchni ze stolikiem kawowym w pobliżu stołu kuchennego lub krzeseł, w tym przypadku najlepiej wybrać kombinację kwadratu lub prostokąta.