Większość osób doskonale zdaje sobie sprawę z tego, iż w lombardzie można uzyskać pożyczkę pod zastaw różnych przedmiotów. Niemniej jednak nie każdy wgłębia się w to, na jakich dokładnie zasadach funkcjonują lombardy? Czym tak naprawdę jest to miejsce i w jaki sposób można uzyskać w nim pożyczkę, a także zakupić wybrany przedmiot?

Na czym polega działalność lombardów?

Lombardy to podmioty, które działają na rynku komercyjnym. Oferują przede wszystkim pożyczki, które udzielane są pod zastaw. Osoba, która chciałaby uzyskać pożyczkę, musi więc przynieść do lombardu jakąś cenną rzecz. Pracownik dokonuje jej wyceny, czyli decyduje o tym, jaka dokładnie kwota pożyczki może być przyznana klientowi. Działalność lombardów nie polega bowiem na oferowaniu konkretnych rodzajów pożyczek, które może wziąć dosłownie każdy. Wręcz przeciwnie – to, ile finalnie pożyczymy, zależy od wartości rzeczy, którą zastawiamy. Lombardy pobierają również od swoich klientów prowizję, która stanowi ich dodatkowy dochód. Z drugiej strony, czyli z perspektywy klienta, lombard może wyglądać jak zwyczajny sklep, tyle tylko, że znajdziemy w nim niemal wszystko. Otóż lombardy odsprzedają zainteresowanym klientom przedmioty które nie zostały wykupione na czas.

Co można zastawić w lombardzie?

Wśród klientów bardzo często pojawia się pytanie, co właściwie można zastawić w lombardzie? Na ogół każdy lombard ma własną politykę dotyczącą tego, jakie właściwie rzeczy przyjmuje pod zastaw – np. skup laptopów. Niektóre z nich przyjmują wyłącznie metale szlachetne, inne zaś niemal każdą rzecz, która przedstawia jakąkolwiek wartość. Zanim jednak udamy się do lombardu, zastanówmy się, jaką właściwie rzecz chcielibyśmy zastawić. Im więcej jest ona warto na rynku, tym dla nas lepiej. Niemniej jednak musimy mieć świadomość, że nie otrzymamy pożyczki na kwotę, za którą dany przedmiot można nabyć w sklepie bądź na rynku wtórnym. Wręcz przeciwnie – lombardy oferują pożyczkę w kwocie równej jedynie 30-60% wartości zastawianego przedmiotu. Przykładowo, jeśli sprzęt, który chcemy zastawić, wart jest na rynku 800 zł, to dostaniemy pożyczkę w kwocie maksymalnie 500 zł.

Jak wygląda procedura udzielenia pożyczki?

Bardzo istotne jest również pytanie, jak właściwie wygląda procedura udzielania pożyczek pod zastaw? Lombardy, w przeciwieństwie do banków, nie oceniają zdolności kredytowej swoich klientów. Nie wymagają więc dostarczania dokumentacji finansowej. Klient musi jedynie przynieść do lombardu przedmiot, który ma jakąś wartość. Pracownik dokonuje wyceny przedmiotu, jednak pamiętajmy, że z reguły zaproponowana kwota nie podlega negocjacjom. Oznacza to, że albo decydujemy się wziąć pożyczkę, albo udajemy się do innego lombardu. Jeśli akceptujemy zaproponowane warunki, to pracownik lombardu przedstawi nam umowę, którą należy podpisać. W umowie określa się przede wszystkim okres kredytowania, a więc czas na wykupienie przedmiotu. Zazwyczaj wynosi on miesiąc, choć czasami może trwać nieco dłużej. W okresie kredytowania zastawiony przedmiot pozostaje w lombardzie, chyba że jest nim nieruchomość. W okresie kredytowania klient może zgłosić się po niego z powrotem, jeśli posiada środki finansowe na jego wykupienie. Jeśli nie, po okresie kredytowania zastawiony przedmiot przechodzi na własność lombardu. Ten zaś może go odsprzedać klientom, oczywiście z zyskiem dla siebie.

Jak dokonywać zakupów w lombardzie?

Klient może udać się do lombardu nie tylko po to, aby coś zastawić, ale również po to, aby jakąś rzecz kupić. Dokonywanie zakupów jest o wiele prostsze, niż zaciągnie pożyczki. Wystarczy bowiem udać się do wybranego lombardu, znaleźć interesujący nas przedmiot oraz zapłacić za zakupy. Po dokonaniu transakcji przedmiot staje się naszą własnością. W praktyce robienie zakupów w lombardzie nie różni się w niczym od kupowania w “normalnych” sklepach. Coraz więcej punktów umożliwia swoim klientom dokonywanie płatności kartą, co z ich puntu widzenia jeszcze bardziej zachęca do robienia zakupów.

Lombard – tak czy nie?

Pozostaje pytanie, czy opłaca się zastawiać rzeczy w lombardzie, a także dokonywać w nim zakupów? Z punktu widzenia pożyczkobiorcy lombardy mogą oferować dodatkową gotówkę, i to bez żadnych zbędnych formalności. Minusem jest fakt, iż dzięki nim możemy pozyskać jedynie niewielkie kwoty. Niewiele bowiem osób zastawia w lombardach naprawdę cenne rzeczy, za które można otrzymać kilka tysięcy złotych pożyczki. Z drugiej jednak strony lombardy są odpowiedzią na potrzeby osób, które nie mają większej zdolności kredytowej bądź mają zajęte konto przez komornika. Lombardy udzielają bowiem pożyczek w gotówce, nie dokonują przelewów na konto. Z punktu widzenia osoby robiącej zakupy w lombardzie, można tam znaleźć wiele ciekawych rzeczy, a w dodatku w stosunkowo niskich cenach. Bardzo często są one całkiem nowe bądź praktycznie nieużywane. Jeśli chcemy kupić sobie biżuterię czy sprzęt RTV, a nie dysponujemy zbyt dużą gotówką, to dobrze jest się udać do lombardu. To samo dotyczy sytuacji, gdy chcemy komuś sprawić prezent.