Dbanie o zęby jest bardzo istotne – pozwala na zachowanie pięknego uśmiechu i zdrowia jamy ustnej. Samo szczotkowanie i nitkowanie często jednak okazuje się nie wystarczać i pojawiają się choroby takie jak próchnica. W celu kontroli stanu zębów najlepiej regularnie chodzić do profesjonalisty, który będzie mógł zapobiec rozwojowi chorób i za pomocą specjalistycznego sprzętu usunie nawet bardzo trwałe osady. Dobrze jest mieć jednego specjalistę, który jest sprawdzony i zawsze wiedzieć, że można udać się do niego nie tylko na coroczną rutynową kontrolę, ale także w wypadku wystąpienia nagłego problemu. Jak zatem znaleźć dobrego lekarza? Jaki stomatolog będzie najlepszy?

Właściwe rozeznanie

Każdy chce trafić do kompetentnego lekarza, który będzie cechował się sporym doświadczeniem i wiedzą. Oprócz tego powinien być przyjazny w stosunku do pacjenta, by każda wizyta przebiegała w miłej atmosferze. Ciężko jest jednak znaleźć kogoś spełniającego wszystkie te oczekiwania zupełnie przypadkowo. Istnieje szereg czynników, na które powinno się spojrzeć, a jednym z nich jest zebranie ogólnych informacji. Przed wybraniem gabinetu warto jest poradzić się znajomych w tej kwestii, a także poczytać opinie w internecie. Dodatkowo zajrzeć można na stronę internetową , o ile gabinet ją prowadzi. Często znajdują się tam komentarze klientów i szerszy opis odnośnie samej placówki i jej pracowników. Opinie nie zawsze muszą pokrywać się z rzeczywistością, ale czasem mogą być naprawdę przydatne.

Przed zdecydowaniem się na wizytę u danego specjalisty trzeba także wziąć pod uwagę godziny przyjmowania, a także lokalizację. Co prawda w przypadku kontroli można pokonać dłuższą drogę i dostosować się do ograniczonych dni i godzin przyjęć, jednak warto pomyśleć też o tym, co stanie się w nagłym przypadku. Warto jest zapytać, czy stomatolog w razie pilnych przypadków byłby w stanie znaleźć czas.

Obsługa i wyposażenie

Stomatolog zawsze będzie oceniany nie tylko poprzez swoją pracę, ale również jakość sprzętu oraz obsługę. Dobrze wyposażony gabinet jest lepiej przystosowany do leczenia zębów. Nowoczesna technologia usprawnia cały proces i daje najlepsze rezultaty. Z reguły specjaliści, którzy zainwestowali wiele w sprzęt i mają świetnie przystosowany gabinet liczą nieco więcej za wizytę, ale zdecydowanie są to dobrze wydane pieniądze. Z kolei asystentka stomatologa reprezentuje go często w kontakcie z klientem, umawia spotkania, udziela informacji. To z nią załatwiamy przecież przesunięcie samej wizyty i dopytuje o szczegóły. Niekompetentna i niemiła asystentka źle świadczy o całej placówce i potrafi nam skutecznie zepsuć całą wizytę.

Koszty leczenia

Nie zawsze najdroższy w mieście stomatolog to ten najlepszy. Za dobrego specjalistę oczywiście trzeba zapłacić, ale warto zwrócić uwagę na to, jak prezentuje się stosunek jakości do ceny. Jeśli dentysta wykorzystuje droższe materiały i ma wysokiej jakości sprzęt, koszty z reguły rosną. Przed wizytą dobrze jest rzucić okiem na cennik – w niektórych gabinetach okazuje się, ku zaskoczeniu pacjenta, że za dodatkowo wykonywane czynności, takie jak znieczulenia, obowiązują dodatkowe opłaty. W innych gabinetach z kolei będzie to zupełnie bezpłatne. Cenniki często znaleźć można na stronach internetowych, mogą być też udostępnione w drodze kontaktu poprzez e-mail. Dobre przeanalizowanie cennika pozwoli wyeliminować zaskoczenie wysokością uzyskanego za leczenie rachunku. Choć oczywiście nie warto oszczędzać na profesjonalnym leczeniu, to niekorzystnie jest także przepłacać.  Może się przecież okazać, że konkurencja oferuje taką samą jakość w niższej cenie.

Dodatkowe aspekty

Jeśli wiemy, że raczej będzie potrzebne nam kompleksowe leczenie, dobrze jest skupić się na wyborze miejsca, gdzie przyjąć może nas kilku dentystów specjalizujących się w różnych dziedzinach. Dzięki temu nie trzeba będzie jeździć do kilku różnych gabinetów, a wszystko załatwi się prościej i szybciej.

Często również chcemy, by wybrany przez nas stomatolog był zaakceptowany przez nasze dziecko. Dzieci trudno jest przekonać do chodzenia do dentystów, przed wizytami boją się i są smutne. Z tego powodu miejsca wyposażone w specjalny kącik dla dzieci sprawdzą się dobrze, bo pozwolą się zrelaksować i zapomnieć o zbliżającej się wizycie, a już po leczeniu poczekać aż wizyta rodzica się zakończy. Dentysta pracujący z dzieckiem powinien być miły, cierpliwy, wyrozumiały. Musi on zdawać sobie sprawę, że dzieci w odmienny sposób reagują na poszczególne czynności i zawsze podchodzić do nich ze spokojem.

Wybór stomatologa to sprawa istotna, nad którą warto się głębiej zastanowić. W końcu poprzez dobranie pasującego nam specjalisty chodzenie na kontrole czy umawianie się na wizyty nie będzie już aż tak nieprzyjemne. Dobry stomatolog zapewni nam fachową pomoc, a także przyjazną atmosferę, dzięki czemu wchodząc do jego gabinetu nie odczujemy paraliżującego strachu. Każdy z nas zasługuje na profesjonalne leczenie zapewniające zdrowie zębów i wyeliminowanie chorób jamy ustnej.