Era telefonów komórkowych i smartfonów wiąże się również z ich nieustannym ładowaniem. Baterie, które były w pierwszych telefonach komórkowych wytrzymywały często nawet około tygodnia bez ładowania. Najnowsze smartfony, przez to, że posiadają ogromne ekrany i dużo aplikacji, muszą być ładowane nawet codziennie. Czasem jest to niezwykle uciążliwe, jednak człowiek nie ma na to większego wpływu. Aby bateria trzymała bardzo długo, musiałby praktycznie nie używać telefonu. 

Rodzaje ładowarek telefonów

Na rynku znajdują się trzy rodzaje ładowarek telefonów. Ładowarka sieciowa, samochodowa oraz indukcyjna. Ładowarka sieciowa jest takim sprzętem, który ładuje urządzenia poprzez podłączenie ich bezpośrednio do gniazdka z prądem elektrycznym. Z takiej ładowarki do telefonu można korzystać jedynie w domu lub innym budynku, w którym są zamontowane gniazda i mają dostęp do energii. Ładowarka sieciowa składa się z zasilacza i kabla USB, którym można podpiąć do zasilacza telefon. Telefon komórkowy można naładować za pomocą samego kabla USB i komputera lub laptopa. W tym przypadku chwilowy brak zasilacza nie musi być problemem, jeśli mamy obok komputer stacjonarny lub przenośny.
Kolejnym rodzajem ładowarek telefonów jest ładowarka samochodowa. Jest to świetny gadżet, który pozwala na naładowanie telefonu podczas podróży. Niezbędnik dla tych, którzy dużo jeżdżą i używają GPS w telefonie, gdyż bardzo szybko i łatwo można podpiąć telefon, nie martwiąc się, że utknie się na totalnym odludziu bez naładowanej baterii. Ładowarka samochodowa pobiera prąd z zapalniczki samochodowej.

Najnowocześniejszym rozwiązaniem, które umożliwia indukcyjne ładowanie urządzeń, jest ładowarka indukcyjna. Składa się z kabla zasilającego oraz specjalnej podkładki, na której umieszczany jest telefon. Całość podłącza się do gniazdka elektrycznego. Jest to ciekawe rozwiązanie, kiedy nie używa się telefonu, można go po prostu odłożyć na daną podkładkę i się ładuje, natomiast, kiedy telefon się stamtąd zabierze, ładowanie zostaje automatycznie zatrzymane.

Jak szybko ładują poszczególne ładowarki telefonów?

Każda z wymienionych wyżej ładowarek obsługuje nieco inne natężenie prądu oraz napięcie. Skutkuje to krótszym lub dłuższym czasem ładowania. Inną zmienną jest pojemność baterii jaka znajduje się w telefonie. Kiedy wszystkie te elementy zostaną wzięte pod uwagę, wtedy można podać przybliżony czas ładowania.

Zdecydowana większość ładowarek sieciowych posiada jedną wartość napięcia – 5 V. Natężenie prądu jest natomiast zmienne, gdyż waha się od 1 do 2,1 A. I tutaj znajduje się jedna z odpowiedzi – urządzenie zostanie szybciej naładowane tą ładowarką, która ma większe natężenie prądu. Nie zawsze jednak wybór takiej ładowarki jest korzystne dla urządzenia. Warto pamiętać, że zbyt wysokie natężenie prądu może skutkować nagrzaniem się baterii.
Ładowarki samochodowe posiadają szerszy zakres, niż ładowarki sieciowe. Napięcie waha się od 3,6 do nawet 20 V. Natężenie zaś ma przedział od 0,7 do 4,8 A. Ładowarki indukcyjne pozwalają na korzystanie z napięcia od 5 do 9 V i natężenia od 1 do 2 A. Co za tym idzie – zapewniają bardzo szybkie ładowanie telefonu.

Jeden standard ładowarki telefonów?

Ze względu na to, że rynek obfituje w wiele marek telefonów, różnorakie są również ładowarki do nich. Są inaczej skonstruowane, mają różne wejścia, czy inne zasilacze, przez co można nią ładować telefon marki Samsung, ale już smartfonu Apple czy Huawei nie naładujemy. Jest to bardzo drażliwa sprawa dla wszystkich konsumentów, a dodatkowo powoduje powstanie nadmiernej ilości śmieci elektrycznych, zwłaszcza, kiedy konsument zdecyduje się zmienić swoje dotychczasowe upodobania markowe.
Obecnie najczęściej ładowarka ma zakończenie micro USB. Często jednak zastępuje się ten typ wejścia, wejściem USB typu C. Drugim, równie popularnym rozwiązaniem, jest złącze Lightning, które można zaobserwować u producenta Apple.
Komisja Europejska rozpoczęła prace nad ujednoliceniem ładowarek telefonów, dzięki czemu zaoszczędziłoby to wielu niepotrzebnych irytacji. Miałoby to także bardzo pozytywny wpływ na środowisko i konsumentów, którzy nie kupowaliby niepotrzebnie nowych ładowarek, tylko mogliby nadal korzystać z tych starych.

Szybkie ładowanie – ładowarki telefonów QuickCharge

Coraz częściej smartfony obsługują funkcję szybkiego ładowania. Dzieje się tak w przypadku tych modeli, które mają baterię o dużej pojemności. Standardowe ładowanie trwałoby niezwykle długo, dlatego opracowano technologię QuickCharge, którą oparto na zwiększeniu natężenia i napięcia prądu, który dostarczany jest do ładowanego urządzenia. Jednak w przypadku takiego ładowania, trzeba mieć ładowarkę oraz telefon obsługujące ten nowoczesny standard. Przykładem ładowarek telefonów QuickCharge jest QuickCharge 2.0 oraz 3.0. Ta technologia ma swoje wady, którymi są możliwość naładowania telefonu w bardzo krótkim czasie oraz dostosowanie urządzeń o dużej pojemności baterii, ale ma również wady – znacznie szybsze zużywanie baterii oraz możliwość nadmiernego przegrzewania smartfona oraz jego baterii.