Wraz z postępem technologicznym stale rośnie znaczenie komputerów w naszym życiu codziennym. Współcześnie ciężko byłoby sobie wyobrazić życie bez tego sprzętu, wykorzystywanego nie tylko do pracy, ale i po niej, do rozrywki czy też przeglądania Internetu. Właśnie ze względu na tak szerokie jego zastosowanie i częste wykorzystanie warto zadbać o to, aby komputer był tak dobry i wydajny, jak tylko się da – a ogromne znaczenie ma w tym pamięć RAM, na którą większość osób nie spogląda w sposób priorytetowy. Dlaczego powinna? Co takiego powinniśmy wiedzieć o pamięci RAM?

5 faktów na temat pamięci RAM

  1. Pamięć RAM odpowiedzialna jest za ogólną wydajność naszego komputera. Pozwala na korzystanie z tak zwanej przestrzeni tymczasowej, ale też pozwala na szybsze i sprawniejsze obsługiwanie zadań, które na bieżąco stawiamy naszemu komputerowi – niezależnie od tego, czego tak naprawdę dotyczą.
  2. Element ten jest wymienialny, ale też możliwy do ulepszenia – w związku z tym nawet przy udoskonalaniu posiadanego już przez siebie komputera można dokupić nieco pamięci, znacznie zwiększając jego żywotność.
  3. Pamięć RAM pozwala na szybsze przełączanie się między aplikacjami, w tym płynniejsze działanie przeglądarki Internetowej, ale i wszystkich aplikacji i gier. Pozwala też na odpalenie znacznie większej ich ilości w tym samym momencie.
  4. Umożliwia wygodniejsze korzystanie z bardziej wymagających aplikacji, w tym przede wszystkim programów graficznych i tych stworzonych z myślą o programowaniu.
  5. Jest jednym z tańszych elementów komputera – nie należy jednak sugerować się tym i bagatelizować jej wyboru, już na początku stawiając na jak największą jej ilość (przy połączeniu z dobrymi innymi parametrami, o których mówimy w późniejszej części tego artykułu.

Kto odczuje większą ilość pamięci RAM?

Choć obecność większej ilości RAMu w komputerze odczuje każdy jego użytkownik, gdyż zwiększy się ogólna szybkość i wydajność całego komputera i wszystkich działających w jego obrębie aplikacji, najwięcej dobrego wyniosą z niej wszystkie osoby, które wykorzystują komputer do bardziej zaawansowanych działań. Mowa tutaj przede wszystkim o programistach, którzy stale muszą sięgać po bardzo wymagające biblioteki, najczęściej mając odpalone w tle mnóstwo różnych aplikacji, po które w dodatku muszą sięgać stale i na bieżąco celem wykonywania swojej pracy w sposób poprawnie. Bardzo często muszą też mieć dostęp do obróbki plików graficznych – to programy graficzne są jednymi z tych, które “pożerają” najwięcej RAMu. Właśnie dlatego graficy również odczują posiadanie większych jego ilości. Zwłaszcza, że programy tego typu zwiększają jego zużycie z każdą chwilą swojego działania.

Wiele dobrego z większej ilości pamięci RAM wyniosą również gracze i choć RAM nie jest u nich tak istotny, jak dobra karta graficzna czy procesor, jest czymś absolutnie niezbędnym do osiągnięcia właściwej płynności oraz zachowania płynności działania całego systemu. Zwłaszcza, jeśli będziemy mieli do czynienia z bardziej nowoczesnymi grami. Nie bez powodu w wymaganiach sprzętowych większości z nich pamięć RAM gra bardzo ważną rolę. Po większą jej ilość powinni wreszcie sięgać wszyscy ci, którzy codziennie pracują z komputerem i wymagają stałego i płynnego działania wielu różnych aplikacji w tym samym dostępie . Pamięć jest bowiem bardzo uniwersalna i zapewnia duży komfort działania, niezależnie od tego, w jakim środowisku się poruszamy.

Parametry kości pamięci RAM

Choć z pamięcią RAM kojarzy się przede wszystkim jedną liczbę (a zatem jej ilość), wybór kości pamięci nie powinien sprowadzać się wyłącznie do niej. Ważnym parametrem jest również opóźnienie – jeżeli w przypadku danej kości jest mniejsze, będzie ona w stanie szybciej sięgać po przetwarzane przez siebie dane, co sprawi, że będzie ona po prostu wydajniejsza. Nie bez znaczenia jest też rodzaj pamięci – DDR i DDR2 to dość przestarzałe technologie, już dawno zastąpione przez DDR3 i DDR4 i choć to one są współcześnie standardem, te pierwsze wciąż są sprzedawane.

Ci, którzy działają na komputerach bardziej profesjonalnie powinni zwrócić uwagę również na częstotliwość pracy pamięci – choć ta standardowa, znajdująca się na poziomie 1600 MHz, wystarczy standardowemu użytkownikowi, osoba oczekująca od komputera znacznie więcej będzie musiała postawić na pamięć RAM działającą na nieco wyżej częstotliwości.

Podsumowanie

Nawet jeśli większość osób kupujących komputery bagatelizuje konieczność zaopatrzenia ich w odpowiednią ilość pamięci RAM (najczęściej na rzecz kart graficznych, procesorów czy też układów chłodzenia), my nie powinniśmy tak robić. Zwłaszcza, że pamięć RAM to nie tylko cyferka w specyfikacji komputera, ale bardzo realny wpływ na wydajność całego sprzętu, który odczujemy w każdym aspekcie jego użytkowania – nie tylko w grach, ale i w przeglądarce Internetowej, programach czy chociażby w przeprowadzaniu operacji w obrębie systemu operacyjnego. Zadbajmy więc o to, by w naszym komputerze znalazło się jej odpowiednio dużo, wybór ilości bazując nie tylko na budżecie, ale i naszych oczekiwaniach właśnie w kwestii wydajnościowej.