Kawa jest napojem, który kojarzony jest przede wszystkim ze swoimi pobudzającymi właściwościami. Nie bez powodu, gdyż zawiera w sobie duże ilości kofeiny – składnika dodającego energii i zachęcającego do działania https://e-szop24.pl/kontakt.html. Z jej spożywania płynie jednak mnóstwo innych zalet i to właśnie ze względu na nie kawa do firmy staje się niemal stałym elementem wyposażenia biurowej stołówki czy kącika spożywczego. Dlaczego warto, abyśmy wprowadzili ją również do naszego biura? Jakie mity krążą wokół niej i czy w ogóle mają jakikolwiek sens? Te kwestie poruszamy w tym krótkim artykule.

Kawa do firmy – korzyści dla nas i dla naszych pracowników

Będąc pracodawcą z pewnością szybko odczujemy większość korzyści, jakie płyną z wprowadzenia kawy do firmy. Przede wszystkim wzrośnie wydajność całej naszej kadry pracowniczej – ta będzie bardziej pobudzona i gotowa do działania już od wczesnych godzin porannych. Poprawi się również atmosfera w biurze – jak bowiem udowodniono, już sam zapach kawy jest w stanie działać kojąco na nasze nerwy i wpływać na nasze dobre samopoczucie. Obecność kawy w biurze odczują również sami pracownicy, którzy docenią to, że:

• poprawia ona koncentrację – kawa zawiera w sobie składniki, które nie tylko pobudzają, ale też pozwalają się skupić – dla nas oznacza to znacznie większą efektywność działania naszych pracowników i lepsze efekty ich pracy;
  • wpływa na spalanie tłuszczu – pracując w biurze nasi pracownicy większość czasu spędzają przed komputerem, w pozycji siedzącej – zazwyczaj niewiele się zmienia, gdy powrócą do domu, gdzie również siadają przed komputer czy do telewizora; bardzo często prowadzi to do nadwagi, z którą kawa do firmy pozwala skutecznie walczyć. Regularne jej spożywanie pozwala znacząco poprawić przemianę materii i wzmóc spalanie tłuszczu, co przyczyni się do spadku wagi;
  • wspomaga logiczne myślenie – kofeina jest odpowiedzialna za nasz czas reakcji, czujność, koncentrację (o której wspomnieliśmy już wcześniej), ale i logiczne myślenie, tak ważne na każdym stanowisku pracy;
  • poprawia ogólny stan naszego zdrowia – kawa jest źródłem przeszło tysiąca różnych przeciwutleniaczy, które znakomicie wpływają na ogólny stan naszego zdrowia – zdrowy pracownik to zadowolony pracownik! Antyoksydanty niwelują stany zapalne, które mogą doprowadzić do wielu groźnych chorób, ale też chronią komórki przed uszkodzeniami. Ich obecność w diecie jest wręcz kluczowa;
  • redukuje stres i ryzyko depresji – stres od dłuższego czasu jest nieodzowną częścią niemal każdej pracy – i nie jest to nasza, pracodawców, wina. Ludzie często nie potrafią sobie z nim radzić, myśląc o wszystkim nawet po powrocie do domu. Powoduje to stosunkowo częste pojawianie się u nich stanów depresyjnych. Za sprawą zwiększania poziomu serotoniny i dopaminy (czyli substancji odpowiedzialnych za dobry nastrój), kawa potrafi radzić sobie z takimi stanami, po prostu uszczęśliwiając. Co więcej, dokładnie takie samo działanie potrafi mieć… sam jej aromat. Stawiając więc na dobrą kawę, która wydziela go dużo i przepełnia nim całe biuro możemy uszczęśliwić wielu pracowników;
  • niweluje zmęczenie – jeżeli nasi pracownicy ciężko i bardzo długo pracują, z pewnością są przemęczeni – kawa nie tylko stawia ich na nogi o poranku, ale i pozwala pozbyć się zmęczenia – nie tylko tego psychicznego. Jak wynika z wielu przeprowadzonych przez profesjonalnych naukowców badań, kawa zmniejsza ból mięśni (właśnie dlatego często sięgają po nią również sportowcy, bezpośrednio po treningu) i redukuje zmęczenie.

Mity na temat kawy – czy rzeczywiście potrafi ona być szkodliwa?

Jeden z głównych mitów, który jest ściśle związany z kawą do firmy (ale i do użytku domowego) głosi, że odwadnia. Nie ma w tym ziarna prawdy, gdyż sama w sobie składa się w większości z wody – nie ma więc żadnego powodu, by prowadziła do jej niedoboru. Prawdą jest jednak, że ma lekkie działanie moczopędne i to właśnie z częstego chodzenia do toalety mógł się wziąć tenże mit.
Tym kolejnym, również bardzo chętnie powielanym i powtarzanym, jest ten głoszący, że kawa uzależnia. Nasz organizm w żaden sposób nie domaga się stopniowego zwiększania dawki kofeiny pochodzącej z kawy – nie można więc określić tego jako uzależnienie. Kofeina w żaden sposób nie pobudza partii mózgu odpowiedzialnych za nałogi, w związku z czym nie ma takich właściwości https://e-szop24.pl/podkategoria,158,DLA-FIRM-Chemia.html. Nie ma sensu na siłę jej tego przypisywać. Częste sięganie po nie wiąże się wyłącznie z chęcią i tym, jakie pozytywy płyną bezpośrednio z jej spożywania.
Istnieje przekonanie, że kawa wywołuje nadkwasotę – je również można umieścić między wszystkimi mitami. Pod warunkiem, że stawiamy tylko na kawę ze średniej lub wysokiej półki, omijając tę gorszą jakościowo.

Podsumowanie

Wprowadzenie kawy do firmy może być jedną z najlepszych decyzji w naszej karierze biznesmena / bizneswoman. Niewiele osób zdaje sobie bowiem sprawę, jak wiele pozytywów może przynieść ze sobą regularne sięganie po ten napój. Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kawa wpływa nie tylko na naszych pracowników, ale i nas samych. W końcu z ekspresu będziemy mogli korzystać również i my.