Dla większości par ślub i wesele to najważniejsze wydarzenie w życiu. Przygotowujemy się do tego nawet parę lat wcześniej. Chcemy, by wszystko było idealne i spełniało oczekiwania gości. Organizacja wesela to jednak niezbyt prosta sprawa, gdyż do ogarnięcia jest mnóstwo rzeczy od sali przez ubrania do fotografów i zespołów. To naprawdę ogromne przedsięwzięcie, w którego przygotowanie musimy włożyć dużo wysiłku i czasu. 

Wesele dla nas czy dla gości?

Na początek musimy się przede wszystkim zastanowić, dla kogo chcemy zorganizować wesele, bardziej dla siebie czy dla gości? Oczywiście można to połączyć, ale bardzo często przez to musimy iść na kompromisy. Coraz częściej słyszy się o imprezach bezalkoholowych czy wegańskich. Organizacja wesela w takim stylu to nie tylko ogromne wyzwanie, ale również pewność, że  wielu gościom się to nie spodoba. W naszym kraju panuje tradycja, że na weselu musi być dużo dobrego jedzenia, głównie mięs i alkoholu pod dostatkiem. Bez tego nie można mówić o dobrej zabawie.

Takie przyjęcia to duże ryzyko towarzyskie, ale z drugiej strony to jest nasz dzień i goście przede wszystkim przychodzą, by wspólnie z nami radować się i celebrować ten szczególny dzień. Większość wesel odbywa się według znanego scenariusza więc pewna modyfikacja może być  miłą odmianą. Jeśli chcemy przygotować wesele po swojemu to po prostu to zróbmy, ale przygotujmy się na krytykę. Na pewno starsza część rodziny będzie kręcić nosem więc miejmy pod ręką gotowe argumenty zbijające krytykę. Najważniejsze, żeby młodzi byli w tym razem i trzymali się swojego planu.

Rozsądne planowanie 

 Najczęściej organizacja wesel zajmuje około roku, a wynika to głównie z terminów sal weselnych. Niektóre, bardziej rozchwytywane, trzeba rezerwować nawet dwa lata wcześniej. Takie same terminy mają również wzięci fotografowie i kamerzyści ślubni. Dlatego planowanie musimy rozpocząć od poszukiwania sali weselnej. Najlepiej znaleźć taką, która ma dobre opinie, leży w pięknym miejscu i nie jest położona zbyt daleko od miejsca ślubu. Długa podróż z kościoła na salę jest niepotrzebna i wydłuża tylko czas oczekiwania na pierwszy posiłek. Bardzo często para młoda dopasowuje termin ślubu do dostępności sali. Jeśli mamy wcześniej zaplanowaną datę w gorącym sezonie ślubnym to musimy liczyć się z tym, że czeka nas bardzo długie poszukiwanie miejsca.

organizacja wesel

 Organizacja wesel musi się wiązać z dobrym planem. Po rezerwacji sali musimy zadbać o zaklepanie terminu u kamerzysty, fotografa i zespołu muzycznego. Tego nie można odkładać na ostatnią chwilę, ponieważ większość ma bardzo napięte grafiki. Po zaplanowaniu tych rzeczy mamy trochę wolnego. Dopiero na kilka miesięcy przed musimy zacząć szukać ubrań, zorganizować atrakcje dla gości, szykować zaproszenia i wykonywać potrzebne zakupy. Możemy zamawiać torty i ciasta i kupować alkohol. Musimy też zadbać o bukiet ślubny i dekoracje kwiatowe kościoła i sal weselnych.

Na co szczególnie zwrócić uwagę przy organizacji?

Organizacja wesela wymaga od nas zwracania uwagi na drobne szczegóły. Na początek warto zrobić sobie plan na kartce, który będzie odpowiedzią na nasze marzenia. Usiądźmy z ukochanym i zastanówmy się, jak chcemy zorganizować ten wyjątkowy dzień i o czym marzymy. Wtedy łatwiej nam się skupić na najważniejszych elementach. Przede wszystkim musimy zadbać o prawidłową organizację wesela na sali. Najlepiej wcześniej poczytać opinie, które pozwolą nam ocenić menu i obsługę. Jeśli byliśmy na jakimś weselu, gdzie spodobało nam się miejsce to warto je wybrać. Sprawdzone będzie gwarancją dobrej zabawy. Dobrze musimy również sprawdzić fotografów, kamerzystów i zespół. Obejrzenie próbnych zdjęć, filmów i nagrań pozwoli nam wybrać odpowiadającą ekipę. Powinni też oni odpowiadać nam osobowościowo, gdyż czeka nas długa współpraca i musimy ufać, że nasze przyjęcie będzie idealne. Próbujmy menu, kosztujemy ciast i tortów, żebyśmy mieli pewność o najwyższej jakości.

Radość z pięknego dnia 

Bardzo często pannom młodym organizacja  wesel przysłania najistotniejszą sprawę, że oto przed Bogiem i ludźmi będziemy przysięgać sobie z naszym ukochanym miłość aż po grób. Niestety za bardzo skupiamy się na wszystkich szczegółach: kwiatach, dekoracjach, jedzeniu i zapominamy o najważniejszym. To jest nasz wielki dzień i musimy się tym cieszyć. Tymczasem bardzo często młodzi bardziej się przejmują się brzydką pogodą, złym daniem czy nieudanym tortem niż składaną obietnicą. 

Oczywiście wszystko to, co z taką pieczołowitością przygotowywaliśmy przez cały rok chcemy, by spełniało nasze marzenia i wymagania. Chcemy też, żeby nasze starania zostały docenione przez gości i nie ma nic w tym złego. Jednak musimy też znaleźć chwilę, by zawalczyć ze stresem i pomyśleć o tym, co najważniejsze w tym dniu. Przede wszystkim decydujemy się na ślub i wesele dla siebie, a nie dla rodziny czy znajomych. I cieszmy się tym dniem, patrzmy ukochanemu prosto w oczy. Te piękne chwile będziemy potem wspominać przez długie lata, a w chwilach kryzysów pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.