Jak się buduje domy drewniane? Decydując się na budowę domu, zastanawiamy się także, jaki materiał wybrać. Drewno jest surowcem, które od razu sprawia wrażenie przytulności i ciepła. Jest to naturalny i szlachetny surowiec, z którego wznosi się domy, stosując kilka rodzajów technologii. Domy z drewna są ekologiczne, a w środku panuje przyjemny mikroklimat, co wpływa dodatnio na zdrowie i samopoczucie przebywających w nim osób.

Na co szczególnie zwrócić uwagę budując dom drewniany?

Czynniki, które należy wziąć pod uwagę przy budowie domów drewnianych to:
– odpowiedni gatunek i jakość drewna,
– właściwa izolacja,
– profesjonalna i doświadczona ekipa budowlana.

Drewno powinno być odpowiednio wyselekcjonowane i wysuszone, a także zabezpieczone właściwymi środkami przed szkodnikami i wilgocią. Bardzo dobrym jakościowo drewnem konstrukcyjnym jest modrzew, szczególnie zalecany na deski tarasowe. Do budowy domów drewnianych wykorzystywana jest sosna, jodła i świerk. Drewno powinno mieć maksymalnie 18% wilgotności, jeśli jest wysuszone komorowo, nie wymaga dodatkowej impregnacji.
Drewno bardzo dobrze izoluje ciepło, niemniej wymaga wykonania odpowiednich warstw izolacyjnych, jak izolacja termiczna, akustyczna, poszycie zewnętrzne, paroizolacja oraz wewnętrzna warstwa wykończeniowa. Bardzo ważnym elementem takiego przedsięwzięcia jest wybór odpowiedniej ekipy budowlanej. Wznoszenie domów drewnianych wymaga doświadczenia i wiedzy, najlepszym rozwiązaniem jest, jeśli ta sama ekipa zajmuje się budową domu od podstaw do jej zakończenia.

Podstawowe rodzaje domów drewnianych

Istnieje kilka rodzajów technologii stosowanych do budowy domów z drewna, są to między innymi:
– domy drewniane budowane z bali,
– domy drewniane szkieletowe w stylu skandynawskim,
domy z drewna klejonego warstwowo w systemie hbe

Jak się buduje domy drewniane?
Jak się buduje domy drewniane?

Domy drewniane z bali budowane są z drewna, które pozyskiwane jest z terenów, gdzie panują ekstremalne warunki pogodowe, np. na Uralu, ich parametry są dużo lepsze od drewna uzyskiwanego z cieplejszych terenów. Jeśli zdecydujemy się na budowę domów drewnianych wykonanych z bali okrągłych, musimy pamiętać, że jest to naturalny surowiec, który cały czas pracuje, obserwowany jest proces “skurczenia” domu. Dlatego do prac wykończeniowych stosowane są sprawdzone sposoby montowania, aby nie czekać kilka lat, aż drewno wyschnie. Dom z bali uszczelniany jest po kilku miesiącach dodatkowo, a zdarza się, że czynność tę trzeba powtarzać, ponieważ drewno pod wpływem centralnego ogrzewania dosyć szybko schnie i oddaje wilgoć. Mimo wszystko taki dom może służyć kilku pokoleniom i fascynować pięknem naturalnego surowca.

Budowa domów drewnianych szkieletowych w stylu skandynawskim poza fundamentami, nie wymaga prac na mokro. Można je wznosić przez cały rok, sam proces budowy trwa około trzech miesięcy. Dom w stylu skandynawskim jest stawiany w technologii szkieletowej. Można go wykonać z gotowych modułów, które są produkowane w fabryce, co przyspiesza czas trwania budowy. Domy drewniane tego typu charakteryzują się energooszczędnością, dobrą izolacją cieplną, a także wysoką dźwiękoszczelnością. Należy zatrudnić doświadczonego wykonawcę do budowy takiego domu, ponieważ błędy konstrukcyjne grożą bardzo groźnymi konsekwencjami.

Polecamy szczególnie:

Domy drewniane z drewna klejonego warstwowo są budowane od około dwudziestu lat. Technologia hbe początkowo wykorzystywana była do budowy stropów, gdzie reszta domu była budowana przy pomocy metody murowanej. Zalety tej technologii zaczęto z kolei wykorzystywać do budowy całych domów.

Domy z drewna klejonego

Domy drewniane budowane w tej technologii należy rozróżnić od budownictwa domów metodą szkieletową. Technologia hbe wygląda zupełnie inaczej, ponieważ jest to konstrukcja monolityczna. Drewno hbe jest klejone warstwowo, zazwyczaj jest to świerk skandynawski, który w trakcie produkcji ma 10 – 12% wilgotności. Niski poziom wilgotności w całym przekroju sprawia, że drewno pod wpływem deszczu nasiąka tylko na zewnątrz i od razu oddaje wilgoć. Wszystkie elementy drewna hbe są idealnie heblowane co skutkuje ognioodpornością konstrukcji. Ogień prześlizguje się po powierzchni i nie jest w stanie zająć konstrukcji. W przypadku, kiedy dochodzi do większego pożaru, na wierzchu wytwarza się zwęglona warstwa, która odcina dopływ powietrza i ogień przestaje się rozprzestrzeniać.

Budowa zaczyna się od wykonania fundamentów i podłogi na gruncie, następnie dochodzi do montażu w technologii hbe. Dostarczane są już gotowe, prefabrykowane moduły ścian, najtrudniejsze jest wykonanie pierwszego narożnika, dalej prace postępują szybko, ponieważ wszystkie elementy ścian wykonane w fabryce optymalnie do siebie przylegają.

Domy drewniane z drewna klejonego są wznoszone w ciągu jednego tygodnia, a oddanie do użytku następuje po trzech miesiącach. Ich niewątpliwą zaletą jest doskonała izolacja termiczna, posiadają otwarte przegrody dyfuzyjne, co sprawia, że w środku domu panuje optymalna wilgotność. Szczególnego charakteru i wyjątkowego klimatu nadają przestrzeni stropy wykonane w technologii hbe. Elewacja domów z drewna klejonego wygląda tak samo, jak w tradycyjnym budownictwie.