Łóżko to bardzo potrzebny mebel. Niekoniecznie jednak warto je eksponować. Nawet najpiękniejsze nie prezentuje się dobrze, jeśli jest w salonie. Trzeba je oddzielić od pozostałej części pokoju. Przy okazji robi się tak, aby przestało się ono rzucać w oczy. Można to zyskać na różne sposoby.

Łóżko ukryte za wysokim meblem

W wydzielaniu łóżka od reszty pokoju ważne jest położenie okna. Oddzielenie części sypialnej nie może pozbawić części dziennej światła słonecznego. Tak by się stało, gdyby okno było w obszarze z łóżkiem, a obszar ten byłby zasłonięty bardzo wysokim meblem. W części dziennej musi być okno. Druga ważna kwestia to, jak bardzo chce się ukryć łóżko. Jak wysoki powinien być mebel zasłaniający łóżko? To właśnie zależy od tych dwóch kwestii.

Kącik do spania za szafą lub wysokim regałem

Łóżko może przylegać do tyłu szafy lub wysokiego regału. Dotyczy to tych regałów, które mają zabudowany tył. Front tych mebli jest od strony części dziennej. Są na tyle szerokie, że kącik z łóżkiem jest niewidoczny. To główna zaleta tego pomysłu. Nie będzie problemu, jeśli pozostanie bałagan na łóżku. Wadą tego rozwiązania jest, że pomniejsza się część dzienną. Sposób ten jest do zastosowania, jeśli mebel nie zakrywałby okna.

Wezgłowie łóżka za wysoką komodą

Oddzielić łóżko od reszty pokoju może też wysoka komoda. Wezgłowie łóżka przylega do jej tyłu. Też pokój pomniejszy się o ten obszar, ale tylko pod względem użytkowym. Wrażenie przestronności jest większe niż przy poprzednim sposobie. Ten pomysł nie ukrywa mebla do spania aż tak dobrze, jak poprzedni. Można je dojrzeć. Co to oznacza? Że trzeba zachowywać idealny porządek na łóżku. Pewne oddzielenie jest jednak zachowane. Część dzienna ma więc swój reprezentacyjny charakter. Natomiast będąc w części sypialnej, czuje się, że jest to obszar odrębny. Dużą zaletą jest swobodne przemieszczanie się promieni słonecznych po każdej z dwóch części pokoju (dziennej i sypialnej). Nie ma wtedy dużego znaczenia, gdzie znajduje się okno.

Regał z półkami oddzielający łóżko

Obok regałów z zabudowanym tyłem są też takie, do których dostęp jest z dwóch stron. Te ażurowe konstrukcje to kolejna propozycja, jak wydzielić część z łóżkiem w pokoju. Oddzielenie jest mocniejsze niż przy wysokiej komodzie. Jest więcej przestronności, niż gdyby wstawić szafę czy zabudowany regał. Promienie słońca mają większą swobodę, bo przenikają przez regał. Dostęp do niego jest i od części sypialnianej. Przedmioty dekoracyjne na nim zdobią obydwie części. Jest i ważniejsza korzyść z dostępu do niego z obu stron. Jedna z jego półek może służyć jako stolik nocny. Nie trzeba szukać na niego miejsca przy łóżku. Wydzielony obszar jest niewielki, więc bywa z tym problem.

Spanie za ścianą lub zasłoną

Obszar do spania może być oddzielony na całej wysokości, czyli od sufitu do podłogi. Zyskuje się to na dwa różne sposoby. Można postawić ścianę albo ukryć ten obszar za zasłoną.

Ściana, a za nią mebel do spania

To sposób wydzielania przestrzeni, zapewniający największą prywatność. O ile ściana sięga sufitu, powstaje jakby oddzielne pomieszczenie. Nie do końca jest ono oddzielne, bo ściana zakrywa łóżko. Natomiast dojście do tego obszaru to zwykle wolna przestrzeń. Najprostszy sposób, by postawić ścianę, to zrobić ją z płyt gipsowo-kartonowych. Przy takim rozwiązaniu są te same zalety i wady, co i przy oddzielaniu obu obszarów szafą. Zamiast mebla jest ściana, na której można coś przykleić czy inaczej przymocować. Ściana jest cieńsza niż szafa, więc przegroda zajmuje mniej miejsca. Wydzielenie obszaru z łóżkiem w taki sposób jest trwałe. Mebel można przesunąć, ściana to konstrukcja stała.

Łóżko ukryte za tkaniną

Nieprzezroczysta tkanina zakryje łóżko tak dobrze, jak ściana. Nie przepuszcza światła słonecznego i pomniejsza przestrzeń. Za to część dzienna zyskuje dzięki niej więcej przytulności. Przytulność i zaciszność odczuwa się także w części służącej do spania. Za zaletę można uznać, że nie jest to przegroda stała. Zasłonę można rozsunąć, by zakryła wydzielony obszar. Można ją też zsunąć, a dwie części pomieszczenia znów się połączą. Czy to wszystkie sposoby na to, jak oddzielić łóżko od reszty pokoju? Nie, bo pomysłów na to może być wiele. Nawet wybierając zasłony, można zdecydować się na inne niż nieprzezroczyste. Można wybrać prześwitujące lub takie ze sznurków czy koralików. Widać nieco łóżko, ale i dociera światło słoneczne do obydwu części, nawet jak zasłony są rozsunięte. Jest też większe wrażenie przestronności niż przy nieprześwitującej tkaninie.

Wszystkie te sposoby na wydzielenie obszaru z łóżkiem są dobre. Istotne jest jednak, który sposób uzna się za najlepszy do konkretnego wnętrza. Pod uwagę warto wziąć kwestię nasłonecznienia oraz to, jak bardzo łóżko ma być ukryte. Ważne może być też wrażenie przestronności. Każdy z tych sposobów daje dodatkowe korzyści. Komoda czy ażurowy mebel to jednocześnie stolik nocny. Zasłona dodaje ciepła. Te dodatkowe zalety mogą pomóc ostatecznie się zdecydować, jeśli różne pomysły wydają się równie atrakcyjne.