Wielu z nas chciałoby się nauczyć języka angielskiego, ale trudno wytrwać w tym postanowieniu przez kolejne dni, miesiące, a potem lata. Zaangażowanie jest potrzebne na każdym etapie, a najważniejsza jest jednak wytrwała praca. Najlepiej jeśli ma ona miejsce codzienne, ale nie zawsze jest to możliwe. W takiej sytuacji najkorzystniejsze jest jednak utrzymanie regularności. Tylko to naprawdę prowadzi do zwiększenia umiejętności i do ogólnego rozwoju. Trudno jednak rzeczywiście w tym wytrwać. Istnieją jednak sposoby, które mogą to ułatwić. Młodzi ludzie mają tę przewagę, że są trochę zmuszeni poprzez regularne lekcje w szkole (w średniej będzie to większe obłożenie niż w podstawowej). Często jednak w tym wieku brakuje przeświadczenia o tym, jak wartościowa jest to nauka. Z tego powodu często później trzeba uczyć się na własną rękę. Samemu trudno zadbać o regularność (chociaż nie jest to niemożliwe). Jest to jeden z powodów, które składają się na to, że szkoła językowa jest tak popularna. Ile jednak kosztują usługi tej instytucji? Jakie otrzymamy efekty i ile musimy za nie zapłacić? W ramach tego artykułu spróbujemy na to odpowiedzieć.

Od czego zależą koszty na kursach języka angielskiego?

Ile kosztują kursy języka angielskiegoTrudno się oszukiwać i twierdzić, że nauka innych języków obcych niż angielski stanowi duży odsetek wśród wszystkich, którzy chcą porozumiewać się w więcej niż język ojczysty. Z tego powodu w ramach tego artykułu najwięcej uwagi zostanie skupione na nim. Ile może kosztować taki kurs? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na oczywiste zmienne. Po pierwsze będzie to ilość godzin, z których składa się kurs. Jest to niezwykle istotne właśnie wobec tego, jak ważna jest regularność i jak najczęstsze poświęcanie czasu na naukę. Po drugie dobrzy lektorzy zarabiają zwykle proporcjonalnie do swoich umiejętności. Doświadczenie nauczyciele, którzy mają pomysł na przekazywanie wiedzy, będą zazwyczaj drożsi niż początkujący w tej branży. Jednocześnie coraz częściej kursy są prowadzone przez osoby, dla których nauczany język, jest ich ojczystym. Po trzecie cennik szkoły językowej jest determinowany choćby przez warunki rynkowe. Oznacza to, że kursy, które cieszą się renomą, są mocno obłożone, a tym samym automatycznie organizatorzy mogą zwiększyć jego cenę. Co prawda nie jest to regułą, ale jednak można się spodziewać, że grupy w szkołach, które cieszą się dużym powodzeniem, będą również skuteczniej uczyć. Z drugiej strony jeśli kurs będzie słaby, to nawet wydanie niskiej kwoty będzie nieefektywne. To właśnie obrazuje, że powinniśmy zwracać uwagę na cenę (to oczywiste), ale jednak nie zawsze powinno to być pierwszym czynnikiem wyboru. Występują jednak pewne koszty, które również muszą zostać poniesione przez właścicieli przedsiębiorstw. Czasem nauczanie odbywa się przez Internet, ale czasem ma to miejsce stacjonarnie. W tym pierwszym przypadku istnieje ryzyko wystąpienia pewnych problemów technicznych, a w drugim występują wyższe koszty związane z wynajmem. Zazwyczaj istnieje potrzeba przeprowadzenia skutecznej reklamy. Istnieją też choćby takie kwestie jak rachunkowość. Na koniec oczywiście biznes musi osiągnąć korzyść finansową.

Ile kosztują kursy języka angielskiego?

Trudno podać konkretne liczby właśnie przez inną liczbę godzin w ramach danego kursy. Istnieją również różne rodzaje jak choćby kursy angielskiego dla dzieci i dla dorosłych. Niektóre są dla osób rozpoczynających naukę, a inne dla osób o dużej wiedzy. Rozbieżności występują również pomiędzy zwiększeniem ogólnych umiejętności, a kursach wyspecjalizowanych jak np. szkolenia językowe dla firm. W przypadku krótszych kursów (a jako to pojęcie powinniśmy rozumieć około 30 godzin) koszt zazwyczaj wynosi kilkaset złotych. Wydaje się, że bezpieczne jest wskazanie pomiędzy 400 a 800 zł. W przypadku dłuższych kursów tzn. trwających około 60 godzin koszt będzie zwykle proporcjonalnie trochę niższy od poprzedniego. Wynika to z łatwiejszej kwestii organizacyjnej tego kursu. Z tego powodu 800-1600 zł nie wydaje się w tym przypadku idealnym przełożeniem. Pamiętajmy, że im większa będzie intensywność, tym lepsze wyniki będzie można osiągnąć. W przypadku jednorazowych lekcji również można spotkać się z dużą rozbieżnością cen. Najtańsze wynoszą zaledwie 15 zł za godzinę. Jest to bardzo niska kwota, ale nie zmienia to faktu, że taki jednorazowy kontakt z językiem tak naprawdę nie prowadzi do odniesienia sukcesu.

Podsumowanie

Koszt kursów języka angielskiego zazwyczaj nie jest niski. Jest to jednak umiejętność, która jest bardzo ważna we współczesnym świecie. Czasami można ją nawet nazwać niezbędną. Zazwyczaj musimy liczyć się z kosztem rzędu kilkuset złotych albo nawet znacznie ponad tysiąc złotych. Nie zmienia to faktu, że tego typu kursy wymuszają na nas kontakt z językiem obcym, który jest regularny. Przede wszystkim takie zmuszenie (pewnego rodzaju) do nauki prowadzi do przyniesienia efektów. Już sama ta regularność czasu wpływa na efektywność. A o to przecież nam chodzi. Jest to jeden z głównych czynników, które sprawiają, że tak naprawdę te kilkaset złotych należy traktować jako inwestycję w siebie.