Witamina K jest potrzebna w naszym organizmie. Ma duży wpływ zarówno dla dzieci, jak i dla osób dorosłych. W tym pierwszym przypadku zapobiega pojawianiu się krwawień, natomiast w drugim- chroni przed chorobami układu krążenia czy też przed osteoporozą. Na co oddziałuje witamina K? W jakich produktach występuje witamina K? W czym znajdziemy witaminę K i kto powinien ją przyjmować w sposób szczególny? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych czytelników. 

Gdzie jest produkowana witamina K?Witamina K- na co oddziałuje?

W pierwszej kolejności powinniśmy zastanowić się nad tym, na co dokładnie oddziałuje witamina K. Jednak musimy zdawać sobie sprawę z tego, że nie jest to jedna, lecz kilka substancji, które charakteryzują się podobną budową chemiczną. Okazuje się, że możemy znaleźć tam takie związki, jak chociażby witaminę K1, a także witaminę K2. Witamina K ma ogromny wpływ na udział w procesie związanym z krzepnięciem krwi. Na podstawie zaleceń Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego, wcześniej wspomniana witamina powinna być podawana właściwie każdemu zdrowemu noworodkowi. Dlaczego jest to tak istotne? Badania wykazały, że dzieci rodzą się ze stosunkowo niskim poziomem tej substancji, bowiem jej przenikalność przez łożysko pozostawia wiele do życzenia. W konsekwencji może to doprowadzić do niebezpiecznych krwawień- w mózgu lub w jelitach. Dzięki temu, że lekarze wykorzystają możliwość domięśniowego podania leku, to skutecznie zapobiegniemy wszelkim komplikacjom, które to mogłyby wyniknąć właśnie z niedoboru tej witamy. Co ciekawe, witamina K nie zawsze jest potrzebna w późniejszym okresie życia. Jedną z witamin, która powinna być regularnie podawana maluchom, jest również witamina D. Jednak to nie koniec funkcji witaminy K w naszym organizmie. Bierze ona udział w metabolizmie tkanki kostnej. Witaminy te to jeden z ważniejszych czynników, które są niemalże gwarancją zdrowych, jednocześnie silnych kości. Okazuje się, że duża ilość białek, która występuje w kościach, aby utrzymać swoje funkcje potrzebuje właśnie witaminy K. Za jej pośrednictwem mineralizacja kości przebiega w sposób prawidłowy, co jest bardzo istotną kwestią. Specjaliści twierdzą także, że menachinon zapobiega sytuacjom, w której wapno odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych. 

W jakich produktach występuje witamina K?

Skoro wiemy już, co to jest witamina K, a także na co oddziałuje, warto poświęcić chwilę czasu na to, gdzie ona tak właściwie występuje. Gdybyśmy mieli wskazać produkty, które to charakteryzują się największą ilością witaminy K1 (filochinonu), wówczas moglibyśmy wskazać te następujące: winogrona, śliwki, avocado, oleje roślinne (m.in. olej rzepakowy, olej sojowy), zielone liściaste warzywa (m.in. brokuły, szparagi, jarmuż, szpinak). Nieco inaczej wygląda to w przypadku witaminy K2, która powszechnie znana jest także jako menachinon. Do podstawowych produktów z witaminą K2 możemy zaliczyć wątróbkę, wołowinę, salami, masło, kefir, sery, przetwory mleczne, które powstały na drodze fermentacji. Znajduje się ona również w natto, czyli tradycyjnej potrawie japońskiej. Wcześniej wspomniana specjalność kuchni wschodniej powstaje ze sfermentowanych nasion soi. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że menachinon produkowany jest w naszym organizmie przez bakterie jelitowe. Niestety wchłanialność jest stosunkowo niska, dlatego też nie ma to dużego wpływu na nasze zdrowie. Pomimo wszystko powinniśmy pamiętać o tym, że jeżeli możemy pochwalić się zdrową, zbilansowaną dietą, wówczas niedobór witaminy jest dość rzadkim zjawiskiem, dlatego też dodatkowa suplementacja nie jest potrzebna. 

W czym znajdziemy witaminę K i kto powinien ją przyjmować?

Witamina K powinna być podana dziecku chwilę po tym, jak przyjdzie na czas. W praktyce wystarczy jednorazowe wstrzyknięcie niewielkiej dawki, która oscyluje w granicach 1 mg. Rodzice powinni pamiętać o tym, że w przypadku karmienia piersią poziom substancji w organizmie dziecka jest nieco niższy, niż w przypadku dzieci, które są karmione sztucznie. Okazuje się, że spoglądając na skład mleka modyfikowanego można dojść do wniosku, że jest ono wzbogacone o witaminę K. Jeśli wprowadzimy zdrowe, stałe posiłki i będziemy postępować zgodnie z ogólnie panującymi zaleceniami dotyczącymi żywienia niemowląt, wówczas będziemy w stanie skutecznie zaspokoić zapotrzebowanie. Jako ciekawostkę warto przytoczyć, że niski poziom witamin obserwuje się u osób, które na skutek jakiegoś zdarzenia złamały kość. Badania potwierdzają, że witamina K zwiększa gęstość mineralna kości, jednocześnie zwiększa ich wytrzymałość. Prowadzi to do tego, że prawdopodobieństwo złamania jest znacznie niższe, co warto mieć na uwadze. Każdorazowo dodatkowa suplementacja witaminy K ma znaczenie, o ile mamy dość ubogą dietę, ewentualnie stosujemy leki, które to ingerują we wchłanianie czy też metabolizm wcześniej wspomnianej substancji. O ile niedobory występują stosunkowo rzadko, to jednak nadal są możliwe.