Esperal Poznań nazywany jest najczęściej etykietą alkoholową. Czym dokładnie jest taki program i jak działa? Zanim omówimy, jak działają wafle, ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że nie ma magicznej kuli ani dobrego leku na uzależnienie, przynajmniej jeśli chodzi o leki.

Prawdziwe leczenie alkoholizmu polega na ćwiczeniu się, szczerym podejściu do problemu i leczeniu uzależnienia. Nie ma jednej pigułki, która mogłaby zaspokoić głód alkoholu lub wyleczyć uzależnienie. Te zmiany muszą pojawić się w umyśle, aby leczenie lub zaprzestanie nałogu było w pełni skuteczne. Esperal, czy wstawianie etykiety, zdecydowanie nie leczy uzależnienia.

Etykiety na alkohol – co to jest?

Esperal https://odoklinika.pl/esperal-poznan-wszywki/ to wszyty pod powierzchnię skóry środek w formie tabletek, którego najważniejszym składnikiem jest disulfiram, substancja odpowiedzialna za zatrzymanie rozkładu napojów alkoholowych w organizmie. Może to powodować bardzo poważne objawy fizyczne, takie jak duszność, silny ból głowy, wymioty lub kołatanie serca. Objawy mogą trwać do 10 godzin po wypiciu napojów alkoholowych. Innymi słowy – wkładki mogą spowodować poważne zatrucie organizmu, co może mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Nawet niewielka dawka alkoholu może wystarczyć, aby w ciągu kilku minut doświadczyć nieprzyjemnych objawów.

Jak działa Esperal?

Esperal Poznań
Esperal Poznań

Esperal Poznań – substancja ta zaburza metabolizm alkoholu w organizmie. Hamuje działanie dehydrogenazy aldehydowej, dzięki czemu hamuje utlenianie aldehydu octowego do lekko szkodliwego kwasu octowego. Akumulacja aldehydu octowego w naszym organizmie może powodować objawy zatrucia. Stosowanie Esperalu jest jedną z metod leczenia alkoholizmu, którą można zaklasyfikować jako terapię awersyjną. Picie alkoholu może powodować nieprzyjemne reakcje w organizmie w wyniku przyjmowania tego leku. Strach przed tą reakcją może zniechęcić pacjentów do kolejnego napoju. W naszym kraju leczenie wymaga zgody pacjenta i odbywa się pod nadzorem lekarza. Niektórzy terapeuci sprzeciwiają się stosowaniu tej substancji ze względu na jej niską skuteczność i potencjalnie niebezpieczne skutki uboczne i wycofali się z leczenia w wielu krajach.

Poza zwykłymi negatywnymi reakcjami konsekwencje mogą być znacznie poważniejsze. Esperal Poznań może powodować liczne skutki uboczne, takie jak problemy z sercem i nerkami, niewydolność krążenia i oddechowego czy uszkodzenie wątroby.

Oprócz konsekwencji fizycznych mogą wystąpić również konsekwencje psychologiczne – stany depresyjne, schizofrenia, utrata przytomności czy halucynacje. Wiele zależy od ilości spożywanego alkoholu. Im większa ilość, tym silniejsza reakcja, która może wystąpić.

Jakie są przeciwwskazania do używania Esperalu?

 • nadwrażliwość na substancje aktywne,
 • zatrucie lub wczesne picie (24 godziny), również w postaci leków z dodatkiem etanolu,
 • wcześniejsze (12 godzin) stosowanie metronidazolu lub aldehydu octowego, ekspozycja na 1,2-dibromoetan,
 • choroba niedokrwienna serca,
 • zawał serca, niewydolność krążenia obwodowego, niewydolność serca,
 • niepoczytalność,
 • zapalenie nerwu wzrokowego, zapalenie wielonerwowe,
 • nadciśnienie,
 • zapalenie tętnic.

Kiedy etykieta jest nieważna?

Działanie etykiety opiera się na poważnych konsekwencjach zdrowotnych dla osób uzależnionych po spożyciu napojów alkoholowych. Ta akcja zdecydowanie nie jest lecznicza – opiera się tylko na strachu przed reakcją organizmu. Niestety głód alkoholu jest tak silny, że uzależnieni sięgają po butelki mimo tkanych etykiet. Prosty wniosek jest taki, że te efekty niekoniecznie zniechęcają do picia. Jeśli tak się stanie, alkoholicy nie tracą zdrowia, rodziny, domu i pracy, które są najczęstszymi konsekwencjami. Należy zawsze pamiętać, że podstawą uzależnienia jest terapia.

Używanie narkotyków w leczeniu alkoholizmu

Leki mogą być stosowane jako uzupełnienie leczenia uzależnienia, ale tylko jako uzupełnienie, a nie jako zamiennik leczenia.
Najczęstszymi powodami wspomagania procesu leczenia są:

 • potrzeba szybkiego ograniczenia spożycia alkoholu,
 • w przeszłości stosowanie leków przynosiło pozytywne efekty w leczeniu pacjentów,
 • uzależnieniu towarzyszą inne zaburzenia wymagające leczenia,
 • istnieje potrzeba poprawy skuteczności psychoterapii.

Wszystkie leki z esperalem https://www.sep.biz.pl/esperal-w-poznaniu/ dobierane były indywidualnie, biorąc pod uwagę historię medyczną pacjenta, wszelkie przeciwwskazania oraz stan zdrowia psychicznego i fizycznego.

Jeśli uważamy, że nasze spożycie alkoholu jest zbyt wysokie, nie wahaj się – umówmy się jak najszybciej na wizytę do specjalisty.