Biżuteria należy do tego rodzaju ozdób, które mogą służyć właścicielowi przez wiele długich lat. Jednak aby tak się stało, należy o nią odpowiednio zadbać. Regularne czyszczenie biżuterii, zwłaszcza tej, którą zakładamy na specjalne okazje, pozwala na przedłużenie jej żywotności i sprawia, że zawsze będzie się prezentować pięknie. Często na biżuterię wydajemy bardzo dużo pieniędzy, dlatego warto poświęcić czas na zadbanie o nią. Brak regularnej pielęgnacji sprawi, że biżuteria srebrna https://www.bizuteriapiotrowski.pl straci połysk. Natomiast biżuteria z elementami skórzanymi może utracić swój głęboki kolor, zesztywnieć lub po prostu się rozpaść. Z tego względu co jakiś czas należy dokładnie sprawdzić stan każdej ozdoby, którą posiadamy. Jednak warto pamiętać o tym, że niektóre sposoby czyszczenia biżuterii mogą spowodować jej uszkodzenie a czasem zniszczenie. Jak tego uniknąć? Jak wyczyścić biżuterię srebrną czy złotą? Poniżej kilka istotnych wskazówek.

Ogólne zasady czyszczenia biżuterii

Biżuteria srebrna
Biżuteria – czyszczenie

Biżuteria srebrna czy złota wymaga zachowania szczególnej ostrożności podczas czyszczenia. Czyszczenie twardymi szczoteczkami może porysować ich powierzchnie. Podczas czyszczenia najlepiej stosować ściereczki z mikrofibry lub innego, delikatnego materiału. W przypadku dużej ilości osadu, np. na długo nieużywanym srebrze, można skorzystać ze szczoteczki. Jednak powinna być wykonana z miękkiego włosia. W przypadku biżuterii srebrnej oksydowanej najlepiej nie stosować nawet miękkich szczoteczek. Tego typu biżuteria z dodatkową warstwą o wiele łatwiej uszkodzić niż zwykłe srebro.

Jak oczyścić biżuterię srebrną?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że biżuteria srebrna jest dużo delikatniejsza niż złota. O wiele łatwiej ją uszkodzić. Spowodowane jest to plastycznymi właściwościami, które posiada srebro (aby zwiększyć jego odporność, dodaje się do niego miedź). Podczas czyszczenia srebra należy korzystać z miękkich materiałów. Można zastosować np. ściereczkę do czyszczenia srebra albo ścierkę z flaneli. Nie wolno stosować gumowych myjek. Biżuteria srebrna źle reaguje na gumę. Tyczy się to też gumowych rękawic. Nie powinno się ich zakładać podczas czyszczenia.

Jednym ze sposobów, który pozwala na bezpieczne wyczyszczenie nawet mocno zabrudzonego srebra, jest użycie zwykłej pasty do zębów. Warto zaznaczyć, że pasta nie może być wybielająca, ponieważ może doprowadzić do odbarwienia srebra. Nie powinno być w niej również żadnych drobinek. W przypadku poważnych zabrudzeń dobrym sposobem jest przygotowanie roztworu z wody i sody oczyszczonej. Należy w szklanej misce (nie należy stosować misek metalowych) umieścić folię aluminiową i wlać do środka ciepłą wodę wraz z jedną łyżką sody oczyszczonej. Następnie włożyć biżuterię. Po kilku minutach należy wyjąć przedmiot i go opłukać. W przypadku dużych zabrudzeń czynność można powtórzyć.

Jak czyścić biżuterię złotą?

W przypadku czyszczenia złota również należy pamiętać o zastosowaniu miękkich materiałów. Jednak często miękkie szmatki nie przynoszą większego efektu. Osad na złocie jest bowiem trudniejszy do usunięcia niż w przypadku srebra. Z tego względu dobrym pomysłem jest stosowanie różnych roztworów i moczenie w nich biżuterii ze złota. Jedną z najlepszych metod czyszczenia lekko zabrudzonego złota jest moczenie go w misce z wodą i płynem do naczyń (płyn powinien mieć neutralne pH). Biżuteria powinna być moczona w wodzie przez kilka minut. Następnie możemy oczyścić ją z nalotu za pomocą ściereczki (nalot powinien łatwo się zetrzeć).

W przypadku złota mocno zabrudzonego woda i płyn do naczyń nie wystarczą. Czarny osad na złocie powstaje przez kontakt złota z innymi pierwiastkami (złoto wchodzi w reakcje z wieloma różnymi pierwiastkami), które powodują o wiele widoczniejsze przebarwienia. Złoto z mocnymi przebarwieniami należy moczyć w roztworze z wody i soli. Sól powinna rozpuścić większość osadu. Długość trzymania biżuterii w misce powinna być dostosowana do ilości zabrudzeń. Do mieszanki można wykorzystać również sodę oczyszczoną. Działa ona dobrze zarówno na srebro, jak i na złoto. Należy dodać, że nie zaleca się stosowania soli, gdy złoto jest ozdobione bursztynem lub innymi, delikatnymi kamieniami szlachetnymi, takimi jak perły.

Warto pamiętać

Zarówno biżuteria srebrna, jak i złota nie zawsze jest w całości wykonana z tego metalu. Niektóre elementy, takie jak zapięcie, mogą być zrobione z innego typu tworzywa lub po prostu posiadamy np. bransoletkę skórzaną z elementami ze srebra, lub złota. W takich przypadkach nie możemy stosować roztworów do czyszczenia, ponieważ mogą one odbarwić lub uszkodzić tworzywo.

Warto pamiętać, że biżuteria powinna być przechowywana w zamkniętym pudełku lub bawełnianym woreczku, najlepiej każdy element osobno. To zapobiega matowieniu. Można również zakupić specjalne woreczki strunowe, wykonane z polietylenu. Dobrze izolują biżuterię od światła i ciepła.